zjentek

Co znamená být správný demokrat?

Co by měl takový demokrat umět? Milovat bezbřehou svobodu? Mít názor na všechno? Mluvit taky do všeho?Co vlastně musí ovládat? (Práce mě nezajímá, ta je nutností v každým zřízení.)

Třeba aristokrat, to chápu, tomu rozumím. Monarchii také jaksi přirozeně rozumím. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Demokrat je

  1. člověk, který je stoupencem demokracie
  2. ten, kdo dodržuje její principy

https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/de­mokrat

--
Myslím si, že je to člověk, který dodržuje principy demokracie, ale je určitě rozdíl mezi křesťanským či sociálním demokratem.

"Tomáš Garrigue Masaryk, hlavní český představitel demokracie. Jednou k demokracii řekl: „Demokracie má své chyby, protože občané mají své chyby. Jaký pán, takový krám.“ Často říkal, že demokracie je diskuse..

Podobně W. Churchill řekl: „Demokracie nemůže být lepší než demokraté“.
V duchu uvedených slov se uvádí, kdo není demokrat, takže si z toho vyvoďte, jaký by měl být správný demokrrat.

"Demokratem není ten, který něco po vládě požaduje nebo chce, aby nedělala, ale ten, který se vší zodpovědností věci řeší, má na ně svůj obecný názor, ne jen svoje požadavky. Nelze tedy jen kritizovat vládu, že dělá reformy a bere lidem výhody, jenom hájit svoje osobní a skupinové zájmy, ale také zodpovědný názor na celospolečenské otázky: jak splatit dluh, jak zajistit zaměstnanost atd. Bez zodpovědnosti za stát jako celek není demokratické chování.

Většina lidí se tedy jako demokraté nechovají. Protože není konkrétní a programově orientovaný tlak zespodu, mohou si dovolit parlamentní strany měnit pravidla během hry, vytvářet svoji morálku, která je porouchaná nikoliv proto, že by všichni zastupitelé byli jen nemravní, ale proto, že jsou v situaci hráče, který hraje hru a přitom určuje její pravidla, může si tedy dovolit cokoliv. Jiní na jejich místě se v podstatě musí chovat stejně. Výměna samotných zastupitelů většinou pomoci nemůže. Pouze vysoce morální osobnosti by to mohly změnit, ale ty nikdo nezná.

Jednoduše řečeno: zastupitel především musí „kopat za svůj tým“. Hraje tedy hru jednak proti soupeři, neustálým osočováním a dehonestací, jednak před veřejností, které musí podlézat nesplnitelnými sliby (typičtí jsou v tomto Sociální demokraté). Této hře ovšem nikdo příliš pravidel nenastavuje, protože není kdo a není jak." atd.

https://www.po­zitivnisvet.cz/de­mokracie-nemuze-byt-lepsi-nez-demokrate/

-
Kdo je americký demokrat?

https://kdoje­to.superia.cz/po­litika/demokrat­.php

Další odpovědi
anonym

Řekl bych že základním ukazatelem správného demokrata je zjevná tolerance jiných než vlastních názorů a snaha jednat o optimálním konsensu / kompromisu na kterém se v zájmu vzájemného soužití dokáží shodnout pokud možno všichni. Pokud má člověk tendenci jiná stanoviska ale preventivně jen zesměšňovat, marginalizovat nebo dokonce ilegalizovat s tím, že on nejlépe ví jak se věci skutečně mají, pak to demokrat velmi pravděpodobně nebude 🙂 … ale to je velmi zjednodušený pohled samozřejmě, ta definice je poněkud obšírnější a reálný svět bývá poněkud záludnější než aby takové zjednodušení platilo vždy, viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Demokracie