Avatar uživatele
Ryboun

Co znamená budeš litovat?

Chci se zeptat, co znamená když někdo někomu řekne, třeba když mu něco udělal nebo ho nějak podvedl, tak mu řekne: budeš litovat?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2785 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
quentos

To, že dotyčný bude litovat svého činu, teprve až uvidí jeho následky (tj. nějakým způsobem se mu ten čin vymstí).
Např.: V klubu jsme hráli scrabble. Zahrál jsem svůj momentální (z hlediska počtu bodů) nejlepší tah, ale hráč, který mě a mou soupeřku pozoroval, se zakřenil a řekl mi: „Budeš litovat…“

  • skutečně jsem pak litoval, neboť soupeřce jsem tímto svým tahem nahrál na její tah za daleko více bodů, než jsem sklidil já za svůj tah.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
annas

Spojení bud určitě staré .- budeš litovat, pokud mně např. nepůjčíš krávu, koně, později třeba peníze. Nebo jiný člověk pomůže druhému v dobré víře, ale obrátí se to proti němu – za ochotu na žebrotu, dotyčný zneužije. Jenže je pravda, že už to těžko něco změní.

Když křesťan lituje svých hříchů, bude mu odpuštěno a dostane se třeba do nebe.

Dnes se tato slova používají v psychologii v rámci asertivity = měli bychom se chovat tak, abychom sobě ani jinému neublížili.

Uvědomit se naučit říkat NE, pokud opavdu nemůžeme, i když dotyčný bude na nás vrhat ošklivé pohledy, slibovat hory doly, prosit o pomoc atd. Naše odpověď se mu nebude líbit.

Bude nám vyhrožovat: " toto si budeme pamatovat", „toho budeš litovat“.

Bohužel, nemůžeme se pořád obávat, že se někoho dotkneme, byť neúmyslně.. Mělo by platit – čistému vše čisté.

Litovat – všechny významy slovesa podle PSJC

  1. projevovat lítost; rmoutit se; – sem patří – později toho budeš litovat
  2. pociťovat, projevovat soucit, soustrast – třeba litovat lidi postižené záplavami
  3. nechtít ztratit; šetřit – nelitovat ztráty času
  4. nábožensky – pokání – litovat svých hříchů a prosit Boha za jejich odpuštění.

--
Platí slova G. Boccaccia „Je lepší litovat, že jsme něco zažili, než litovat, že jsme nezažili nic?“ Samozřejmě, pokud nejde o jakési vyhrožování.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Cenobita

  1. Může to být varování před následky: „Jestli se nebudeš učit, uvidíš, budeš litovat!“ (a následuje výčet konců: skončíš u …)
  2. Někdy je to vyhrožování, tedy že se dotyčnému něco nemilého stane. Může a nemusí to mít právní dohru jako trestný čin, to záleží na tom zda dojde k naplnění skutkové podstaty.

Například:

„Jestli nebudeš žít mravně, Pán Bůh tě potrestá a skončíš v Pekle a pak budeš litovat.“ (není vyhrožování jen varování, není trestné)

„Jestli mi neřekneš, kdo tu s tebou, dostaneš výprask, pak budeš litovat!“ (nebezpečné vyhrožování s trestní sazbou : … viz Trestní zákoník)

Upravil/a: Cenobita

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek