Ryboun

Co znamená budeš litovat?

Chci se zeptat, co znamená když někdo někomu řekne, třeba když mu něco udělal nebo ho nějak podvedl, tak mu řekne: budeš litovat?

Odpovědi
quentos

To, že dotyčný bude litovat svého činu, teprve až uvidí jeho následky (tj. nějakým způsobem se mu ten čin vymstí).
Např.: V klubu jsme hráli scrabble. Zahrál jsem svůj momentální (z hlediska počtu bodů) nejlepší tah, ale hráč, který mě a mou soupeřku pozoroval, se zakřenil a řekl mi: „Budeš litovat…“

  • skutečně jsem pak litoval, neboť soupeřce jsem tímto svým tahem nahrál na její tah za daleko více bodů, než jsem sklidil já za svůj tah.

annas

Spojení bud určitě staré .- budeš litovat, pokud mně např. nepůjčíš krávu, koně, později třeba peníze. Nebo jiný člověk pomůže druhému v dobré víře, ale obrátí se to proti němu – za ochotu na žebrotu, dotyčný zneužije. Jenže je pravda, že už to těžko něco změní.

Když křesťan lituje svých hříchů, bude mu odpuštěno a dostane se třeba do nebe.

Dnes se tato slova používají v psychologii v rámci asertivity = měli bychom se chovat tak, abychom sobě ani jinému neublížili.

Uvědomit se naučit říkat NE, pokud opavdu nemůžeme, i když dotyčný bude na nás vrhat ošklivé pohledy, slibovat hory doly, prosit o pomoc atd. Naše odpověď se mu nebude líbit.

Bude nám vyhrožovat: " toto si budeme pamatovat", „toho budeš litovat“.

Bohužel, nemůžeme se pořád obávat, že se někoho dotkneme, byť neúmyslně.. Mělo by platit – čistému vše čisté.

Litovat – všechny významy slovesa podle PSJC

  1. projevovat lítost; rmoutit se; – sem patří – později toho budeš litovat
  2. pociťovat, projevovat soucit, soustrast – třeba litovat lidi postižené záplavami
  3. nechtít ztratit; šetřit – nelitovat ztráty času
  4. nábožensky – pokání – litovat svých hříchů a prosit Boha za jejich odpuštění.

--
Platí slova G. Boccaccia „Je lepší litovat, že jsme něco zažili, než litovat, že jsme nezažili nic?“ Samozřejmě, pokud nejde o jakési vyhrožování.

Cenobita

  1. Může to být varování před následky: „Jestli se nebudeš učit, uvidíš, budeš litovat!“ (a následuje výčet konců: skončíš u …)
  2. Někdy je to vyhrožování, tedy že se dotyčnému něco nemilého stane. Může a nemusí to mít právní dohru jako trestný čin, to záleží na tom zda dojde k naplnění skutkové podstaty.

Například:

„Jestli nebudeš žít mravně, Pán Bůh tě potrestá a skončíš v Pekle a pak budeš litovat.“ (není vyhrožování jen varování, není trestné)

„Jestli mi neřekneš, kdo tu s tebou, dostaneš výprask, pak budeš litovat!“ (nebezpečné vyhrožování s trestní sazbou : … viz Trestní zákoník)