Lgee

Co znamená 6% inflace?

Znamená to že za rok se zvýší ceny o 6% nebo o kolik vlastně?

PS: ale v průměru něčeho o 6% méně, takže třeba arašídů si můžu koupit 10 let furt stejně a mléka třeba 2/3.

Nejlepší odpověď
Kazatel

To znamená, že za rok si za stejné peníze koupíš o 6% věcí méně.

Bohužel toto číslo je však většinou průměr, tak že benzínu, nebo mouky si koupíš polovinu, místo tří rohlíků jeden, ale zato třeba cena luxusní jachty se změní jen minimálně.

Další odpovědi
Pepa25

Je hned několik měr inflace – konkrétně nyní jsou správně hned 4 čísla: 16 %, 8,1 %, 3,8 % a 1,8 % viz odkaz
Nejčastější je to první vyjádření (aktuálně ke květnu 2022 ve výši 16,0 %), které říká, že meziročně tzv. v porovnání 5/2022 proti 5/2021 jsou ceny o 16 % výše.

(pro úplnost 8,1 % je klouzavý průměr, 3,8 % je údaj za loňský rok a 1,8 % je meziměsíční nárůst, tzn. 5/2022 proti 4/2022).

Zdroj: https://www.czso­.cz/csu/czso/in­flace_spotrebi­telske_ceny

Pepa25

Ano, je to průměr, proto ČSÚ také zveřejňuje vývoj hlavních složek: https://www.czso­.cz/csu/czso/cri/in­dexy-spotrebitelskych-cen-inflace-kveten-2022 – např. pokud byly pohonné hmoty + 44% nebo mouka +64%, tak proti tomu musely být jiné položky, které vzrotly méně nebo poklesly (např. ryby +6,7%, ovoce +1,5% nebo telefonování –0,8%) …