vas999

Co vzniká při této chemické reakci?

butan + kyslík → ? Co při této reakci vznikne? Jak se tato reakce obecně nazývá? Je to nějaký jednoduchý název, třeba hoření uhlovodíku, nebo se za tím skrývá komplikovaněj­ší název?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, je to prudká exotermická reakce spadající do oxidací. Podle podmínek to může být hoření, nebo explozivní hoření (vytvoří-li se výbušná směs se vzduchem nebo kyslíkem)- Produkty jsou samozřejmě CO2 + H2O, při nedokanalém spalování i CO. Vedlejšími efekty při výbuchu PB tlakové láhve bývá i zbořený barák, nebo barák bez střechy (fakt stačí i dvoukilovka – viděl jsem fotku). Případně taky zrušené auto na PB i s garáží).

Další odpovědi
aliendrone

13O2+2C4H10→1­0H2O+8CO2 Myslím. Já bych to nazval spalováním. Exotermní rychlou oxidací. Ale i hoření pode mne je v pořádku.
Ale raději si počkej na Keplera, páč on je chemistry local champion. ;) :D

Lamalam

Může vznikat leccos, např. C, CO, CO2, H2O, H2, CH4, C4H2O3, C(CH3)3OH. Záleží totiž na reakčních podmínkách a na typu butanu. Podmínky jsi nezadal a butany známe dva, víme?

Emefej

Nedá se jednoznačně odpovědět, chybí reakční podmínky. Kromě toho, co uvedli ostatní spolubesedníci vzniká za jistých podmínek i kyselina mravenčí nebo šťavelová.

vas999

Dva butany? Myslíte butan a 2-methylpropan? To pak jo, ale pojmy n-butan a isobutan jsou zastaralé a nedoporučuje se je používat, pokud vím. Ale nemyslím, že zrovna na tomhle tolik záleží, všechny uhlovodíky se v tomhle ohledu chovají stejně. tedy jenom ty jednoduchovazebné a s otevřený řetězcem…

Lamalam

„všechny uhlovodíky se v tomhle ohledu chovají stejně“ Nechovají!

Lamalam

Kepler > reakce nutně nemusí být prudká. Třeba oxidace n-butanu v kapalné fázi za vzniku maleinanhydridu nebo terciárního butylalkoholu běží dost pomalu a musí se katalyzovat.

aliendrone

Já bych ke Keplerově výčtu „produktů“ dodal i auto slušivě ovinuté kolem stromu. Na to stačí pouhé cca 2g butanu. I méně. Vlastní zkušenost. ;) :D :D

Dochy

Ses lekl když Ti bšhem jízdy bouchnul zapalovač?

aliendrone

GRATULÁÁÁ!!! :D :D :D
Přesně tak – jednorázový zapalovač (takový ten plastový) zapomenutý/zapadlý u předního skla. A to si to takhle pohodička mastíme s kámošem v jeho autě a najednou ŘACH! A kousek toho zeleného plastu se mu zasekl do očního víčka. Tenkrát ještě žádná „inteligntní“ elektronika neexistovala, bylo to v zatáčce > smyk a už jsme se kouleli 1× úplné hodiny a 1× přes střechu. Myslím. A pak strom.

A i když auto vypadalo jako kdyby na něj dostal Shrek vztek, tak se nám prakticky nic nestalo. Byli jsme mladí, sice potlučení, zboulovaní a trochu od krve – já z chobotu, kámoš z toho víčka a asi i pohled na nás byl celkem žalostný, nicméně celkově v pořádku. A mohli jsme možná být i úplně OK, jenže znáš to, mlaďoši >>> COŽE pásy? To je pro sraby!! Zkrátka velmi poučné. :)

Jinak ještě jednou blahopřeji ke zdařilé úvaze, ale nemohu si odpustit… také vlastní zkušenost? ;) :D :D

Dochy

Naštěstí ne. Jako nekuřák občas mívám jen zapalovač v batohu pro případy technické nouze 😉 Ale slyšel jsem o nějakých případech a to množství bylo docela návodné… Samozřejmě neočekávám od 2g uhlovodíků (relativně stabilních – na uhlovodíky) takovou energii aby zlikvidovaly mechanicky automobil… 😉

vas999

Tak takovéhle produkty jsem ani nečekal. No, alespoň vím, čeho jsou takové uhlovodíky vlastně schopné a čemu se při práci s nimi zdaleka vyhnout. No to teda j.k.j

vas999

Alliendrone: To, že vznikne něco takového mě napadlo, ale nebyl jsem si jistý. Hlavně se ale těším na toho Keplera, snad se tu objeví brzy. No to teda j.k.j
:D:D:D:D:D:D:­D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:­D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:­D:D:D:D:D:D