aneeeeeett

K čemu tyto pochody v rámci evoluce mohou vést?

Traubeho měchýřek – osmotická soustava

V roztoku modré skalice se rozpouští krystalky ferokyanidu draselného – tvoří se semipermeabilní membrána ferokyanidu měďnatého, který tvoří jakousi blanku – vzniká „měchýřek“. Roztok uvnitř měchýřku nasává vodu z roztoku CuSO4, měchýřek se zvětšuje, praskne, vylije se z něj roztok ferokyanidu draselného – ten při styku s CuSO4 reaguje ⇒ formuje se nová polopropustná membrána, která otvor uzavře, a mohou znovu
probíhat osmotické pochody.

Otázka je jasná.

Doplňuji: Když já jsem dostala ve cvičení za úkol odpovědět na tuhle otázku :D

Nejlepší odpověď
Kepler

S evolucí to nemá nic společného, ta je jen jedna z teorií o vývoji živých organismů. Jedná se pouze o chemickou reakci a fyzikální děj osmózy. Po této stránce je vše hezky a podrobně popsáno v odkazu.

Zdroj: http://www.rus­treg.upol.cz/_ma­terials/bubcv/2_BUB­CV_2011.pdf

Další odpovědi
Emefej

To není evoluce. Traubeho měchýřek je pouze chemcko-fyzikální analogií tvorby semipermeabilní membrány v biologii.

Quimby

Tvrdil bych, že na stejném principu funguje buněčná stěna a mohla se tedy morfovat i čistě chemicky, takže bych to bral jako argument pro evoluci jako vznik a následný vývoj života na Zemi.