Kepler

Co všechno patří do zdanění mezd?

Pořád se dává na odiv, jak u nás roste průměrná mzda, teď to dělá přes 34 tis. Kč. Jenže toto číslo je málo vypovídající, měl by se uvádět MEDIÁN mezd, ten byl vloni něco málo přes 29 tis. Když jsem si našel zdanění mezd, činilo to 43 % !! Takže mi nakonec vyšla čistá mzda asi 16 tis, Kč. To už není tak oslnivé číslo, co? Zvlášť když uvážíme jak vysoké jsou náklady na bydlení.
https://www.fi­nance.cz/519126-prumerna-mzda-2019-cr-eu-nemecko-rakousko/

Odpovědi
Pepa25

Zdanění mezd 43% je průměrné nic neříkající číslo. Mzdy se vždy uvádějí hrubé, protože to jediné je srovnatelné (samozřejmě, lidi zajímá, kolik dostanou na ruku, ale to zavísí na dost parametrech). Takže s hrubou mzdou 29 tis. může brát jeden zaměstnanec 31 tis. čistého a jiný 19 tis. Doporučuju si pohrát s kalkulačkou v příloze …

Zdroj: https://www.me­sec.cz/kalkulac­ky/vypocet-ciste-mzdy/

Kepler

Pepa: jistě, to je mi jasné. Snažil jsem se dopídit PRŮMĚRNÉ čisté mzdy v ČRdeli. Neodpověděl jsi mi ale na otázku. Vím, že tam je 15% dan z příjmu, ale co dalšího tam ještě patří? Mate mě třeba zdravotní pojištění, ale to přece není daň, ale pojištění.