Kelt

Co to znamená upilovat hlaveň? Jak se to projeví na střelbě?

Setkal jsem se a častokrát s tím, že někdo mluví o tom, že si upiloval hlaveň. Tedy jí kousek uřezal. Na původní hlavni byla muška, druhá část mířidel je hledí. Co se vlastně stane, když se zkrátí hlaveň? Jak se chová vystřelený náboj? Rozumí tomu někdo a vysvětlí to? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Dělalo se to hlavně kvůli tomu, aby zbraň byla pohotovější k použití a zmenšila se jejich délka. Nevýhodou je kratší dostřel a menší přesnost střelby.

Další odpovědi
aliendrone

To co píše Kepler je pravda, ale ruku na srdce – kdo zkracuje hlaveň kulové zbraně? Pytláci snad, kdysi, ke skrytému nošení, jinak samé nevýhody. U brokovnice to má ale ještě jeden efekt, odstraní se tím „zahrdlení“ hlavně (nebo jeho část). Rozptyl broků je pak mnohem větší na krátkou vzdálenost, tudíž nepotřebuješ moc mířit, stačí střílet „od boku“ a zpravidla se snadno trefíš, o pohotovější manipulaci ve stísněných prostorech s překážkami (byty apod.) nemluvě. Brokovnice s uříznutou hlavní (lupara) byla oblíbenou zbraní mafie. A protože se z ní střílí výhradně na krátkou vzdálenost (do 10m), další negativní efekty (snížení efektivního dostřelu atd.) nejsou na překážku. :)

Emefej

Sníží se přesnost a účinnost, zvýší se hluk, plamen a zpětný ráz.

Leeeres

Dela se to u brokovnic aby pri strelbe na kratkou vzdalenost vznikl co nejsirsi trychtyr broku a zvysila se pravdepodobnost zasahu na kratkou vzdalenost. Take aby se zbran dala lepe skryt