lucille

co to znamená?

co znamená intratekální aplikace léku?? díky

Nejlepší odpověď
hanulka11

intratekální podání
Podání do prostoru mezi mozkem nebo míchou a mozkomíšními obaly, popř. do mozkových komor. Tyto prostory jsou vyplněny mozkomíšním mokem (likvorem). Většina léků neproniká do mozku (a tedy ani do mozkomíšního moku) přes tzv. hematoencefalickou barieru, která brání mozek před poškozením cizími látkami. Intratekální aplikace se používá při postižení mozkomíšních obalů nádorovými metastázami (karcinomatozní meningitida). Lék se podává při lumbální punkci – vpichu mezi bederní obratle (v těchto místech již není mícha, takže nehrozí její poškození).
Nejčastější protinádorové použití je u akutních leukémií.

Zdroj: http://www.lin­kos.cz/pacien­ti/slovnicek.php?s=1&tex­t=intratek%E1ln%ED%­20pod%E1n%ED

Další odpovědi
anonym

intratekální aplikace léku je podání do prostoru mezi mozkem nebo míchou a mozkomíšními obaly

Zdroj: http://www.le­ky.sukl.cz/slov­nik/intratekal­ni-pouziti-podani-aplikace