mosoj

Co to udělá s lidstvem, až se bude opakovat"dokonalá sluneční bouře"?

A ona se opakovat bude. Nebo bude stačit návrat 11 letého cyklu sluneční aktivity, která od roku 2001 stagnuje. je pravděpodobné že při návratu udeří Slunce mnohokrát silněji.

Současná epidemie Covid 19 je zcela určitě velmi vážná věc. Když ale vidím jak se lidé chovají, nedovedu si představit jejich chování v okamžiku výpadků rozvodových sítí!! Třeba až se bude opakovat „dokanalá sluneční bouře“ z roku 1859 !!

Je hrůzné pomyšlení, jak je přes energetiku lidská společnost zranitelná. Několik letadel stačí na vyřazení státní energetické sítě a je po civilizaci! To si buďme jistí.

Odpovědi
Pepa25

Moment – řešíte letadla nebo sluneční bouře? Pokud pominu teroristický čin (přece jen jsme v kategorii „příroda“), tak zranitelnost přicházejícíc ze Slunce je známá. Největší je u satelitů s tím, že některé se mohou připravit (několik hodin předem se o blížícím problému ví). Některé další bouře se té z r.1859 blížily, např. koncem října 2003 (viz odkaz).

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Halloween_so­lar_storms,_2003

Kepler

Následky by byly jistě závažné, ale ne katastrofické. Koronární výboje se šíří k Zemi i několik dní, takže bychom měli dost času se připravit. Energetické sítě by se prostě na čas odpojily, letadla přistála a snad by se dala ochránit i nejdůležitější elektrická zařízení metodou Faradayovy klece. PC a další elektronické přístroje bych prostě zabalil do alobalu. I tak by se ve světě usmažilo hodně elektroniky, včetně těch v autech. Dalo by se to ale přežít.

mosoj

Pepa 25 kecáš. https://vtm.zi­ve.cz/clanky/ex­tremni-slunecni-boure-mohou-byt-castejsi-nez-jsme-si-mysleli/sc-870-a-200675/default.aspx
Jsou o tom i naučné filmy.

Jinak každý kdo je schopen uvažovat, musí poznat z mé otázky, že píši o dvou zdrojích vyřazení energetiky z provozu. Jedné přírodní a jedné lidské.

Pepa25

Samozřejmě, že jsou sluneční bouře nebezpečné a opakují se – vždyť to píšu. Jinak souhlasím s odpovědí Keplera.