Avatar uživatele
Zbynas

Co to je za dialekt „cournout, ducnout, …“?

Moje zánovní přítelkyně používá slova jako:

ducnout (vyspat se), případně spinknout;
vyklisat se (oholit si ochlupení);
cournout, šťournout (jít na procházku);
apod. vyndaniny.

Při vyřčení takových slov mám zvláštní hnusný pocit a pociťuji hroznou nenávist k takovýmhle tvarům.

Kde se to vzalo, co to je, je to jen její výmysl, nebo to z něčeho vychází? Já už si nevím rady, při každém takovém dalším slově jsem víc a víc z toho vyšťavenej.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, iceT, fcoop, briketka10, wendyX před 3169 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jde většinou o nespisovné výrazy z obecné češtiny, tedy tzv. nadnářečí, tudíž se používají v různých oblastech. Pokud je někdo používá v mluveném soukromém projevu, tolik nevadí. .

Kde vznikly? Některé jsou staré, měly jiný význam, ale v současnosti se „oprášily“ a význam se posunul. Čeština se vyvíjí, probíhají v ní různé procesy, ale to je jiná otázka.

Jaký byl význam v minulosti, u některých i dnešní, jsem zjistila v Machkově Etymologickém slovníku nebo Slovníku nespisovné češtiny.

1.ducnout = bouchnout, ťuknout, uhodit.. Takže když
ducne sebou do postele, začne spát. Beraní ducnutí – duc, duc.
2. vyklisat se = vy-klis-at = zřejmě odvozené od podst. jména klisa, klisna. Že jde o význam vyholit, jsem nikde nenašla. Zřejmě jde o přenesený význam, protože klisna má hladkou kůži, jemnou srst., a proto vyholený člověk může mít hladkou a jemnou tvář.
3 .cournout – jít kousek pěšky, – někdy jako protiklad k jízdě.
Na Hané se užívá courat se = jít pomalu, nebo se také toulat – tento výraz je hovorový. Také courat – bryndat tekutinu.
Původně .- od cárat, zvukomalebné slovo cár něco roztrženého na části – takže jdu pomalu, krok za krokem vulgráně – dělat okolky., cáry s někým. Podobně coura – lehčí žena – vulgrání vyjádření.. .
4. vyndaniny – vyndaný – vyloučený ze školy. vyndánek = ten, kdo byl odněkud vyhozen, takže je to vztelýí člověk.
Vyndati = vyjmout něco odněkud, expresívně obecně – vyhodit.
5. ​šťournout – expr. obecně – ​popouzet, popichovat,​ kritizovat.

Nakonec i ten váš výraz „vyštavenej“ = vyčerpaný, není moc OK.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Nevím jestli se to používá jinde, ale tady v Krkonoších je COURNOUT ..jít na procházku, courat se ..jít hrozně pomalu, čili zdržovat ostatní v chůzi.
DUCNOUT je zase bouchnout čelama o sebe ( malým dětem dělat berany berany duc)
Ostatní se slova se tady nevyskytují.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Tak z toho bych byl taky vyšťavenej,tohle doma poslouchat.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

Jé ty vyndaniny se mi líběj sou tak roztomilý 😁

před 3169 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Luxx

vyndaniny jsou vtipné :D to jsem nikdy neslyšela

před 3168 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek