Zbynas

Co to je za dialekt „cournout, ducnout, …“?

Moje zánovní přítelkyně používá slova jako:

ducnout (vyspat se), případně spinknout;
vyklisat se (oholit si ochlupení);
cournout, šťournout (jít na procházku);
apod. vyndaniny.

Při vyřčení takových slov mám zvláštní hnusný pocit a pociťuji hroznou nenávist k takovýmhle tvarům.

Kde se to vzalo, co to je, je to jen její výmysl, nebo to z něčeho vychází? Já už si nevím rady, při každém takovém dalším slově jsem víc a víc z toho vyšťavenej.

Nejlepší odpověď
annas

Jde většinou o nespisovné výrazy z obecné češtiny, tedy tzv. nadnářečí, tudíž se používají v různých oblastech. Pokud je někdo používá v mluveném soukromém projevu, tolik nevadí. .

Kde vznikly? Některé jsou staré, měly jiný význam, ale v současnosti se „oprášily“ a význam se posunul. Čeština se vyvíjí, probíhají v ní různé procesy, ale to je jiná otázka.

Jaký byl význam v minulosti, u některých i dnešní, jsem zjistila v Machkově Etymologickém slovníku nebo Slovníku nespisovné češtiny.

1.ducnout = bouchnout, ťuknout, uhodit.. Takže když
ducne sebou do postele, začne spát. Beraní ducnutí – duc, duc.
2. vyklisat se = vy-klis-at = zřejmě odvozené od podst. jména klisa, klisna. Že jde o význam vyholit, jsem nikde nenašla. Zřejmě jde o přenesený význam, protože klisna má hladkou kůži, jemnou srst., a proto vyholený člověk může mít hladkou a jemnou tvář.
3 .cournout – jít kousek pěšky, – někdy jako protiklad k jízdě.
Na Hané se užívá courat se = jít pomalu, nebo se také toulat – tento výraz je hovorový. Také courat – bryndat tekutinu.
Původně .- od cárat, zvukomalebné slovo cár něco roztrženého na části – takže jdu pomalu, krok za krokem vulgráně – dělat okolky., cáry s někým. Podobně coura – lehčí žena – vulgrání vyjádření.. .
4. vyndaniny – vyndaný – vyloučený ze školy. vyndánek = ten, kdo byl odněkud vyhozen, takže je to vztelýí člověk.
Vyndati = vyjmout něco odněkud, expresívně obecně – vyhodit.
5. ​šťournout – expr. obecně – ​popouzet, popichovat,​ kritizovat.

Nakonec i ten váš výraz „vyštavenej“ = vyčerpaný, není moc OK.

Další odpovědi
anonym

Nevím jestli se to používá jinde, ale tady v Krkonoších je COURNOUT ..jít na procházku, courat se ..jít hrozně pomalu, čili zdržovat ostatní v chůzi.
DUCNOUT je zase bouchnout čelama o sebe ( malým dětem dělat berany berany duc)
Ostatní se slova se tady nevyskytují.

anonym

Tak z toho bych byl taky vyšťavenej,tohle doma poslouchat.

briketka10

Jé ty vyndaniny se mi líběj sou tak roztomilý 😁

Luxx

vyndaniny jsou vtipné :D to jsem nikdy neslyšela