Co to je povinnost

Potřebuji vědět jak mám vysvětlit co je povinnost, definice

Nejlepší odpověď
Lencis

Povinnost označuje to, co člověk má nebo musí udělat (resp. dát, nedělat nebo strpět),

  • protože se k tomu sám zavázal (smluvní povinnost),
  • protože mu to přikazuje morálka nebo svědomí (mravní povinnost),
  • protože mu to ukládá jeho náboženství (náboženská povinnost),
  • protože to plyne z jeho stavu nebo profese (stavovská nebo profesní povinnost),
  • protože mu to ukládá zákon nebo jiný platný předpis (zákonná povinnost).

Cicero k tomu dodává ještě povinnosti, které plynou každému z toho, že je člověkem. Povinnost se často chápe jen jako něco nepříjemného, což je ovšem způsobeno tím, že u příjemných činností se o povinnostech nehovoří. Teorií povinnosti se zabývá deontologie.

Od odpovědnosti se povinnost liší zejména tím, že platí bezpodmínečně, bez ohledu na účel. Charakteristická pro povinnost je také svoboda, tedy faktická možnost porušit povinnost.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­vinnost