Kazatel

Co to je po slovensky „namotávka“ ?

Nejlepší odpověď
annas

namotávka – hovor. expr.

" 1. ▶ čo priťahuje pozornosť, láka a rýchlo si získava obľubu, široký záujem: nápaditá, vtipná n.; seriálové namotávky; tá pesnička je dobrá n.; nová filmová n.
2. ▶ spôsob rýchleho zaujatia niekoho, často so zištným cieľom, vedomým zavádzaním: odolať namotávke z reklamy; Ty si doplatila na typické chalanské správanie – pekné rečičky, namotávky. [NČ 2010]"

Slovník súčasného slovenského jazyka
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra
Slovenskej akadémie vied
http://slovni­ky.korpus.sk/?w=na­mot%C3%A1vka&s=e­xact&c=9806&d=k­ssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&­d=sss&d=peciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

Další odpovědi
led

Namotávka nie je bežný výraz. Priznám v tom význame ako uvádza annas ho čítam po prvý raz a to prosím pochádzam z minulého tisícročia. Nie, tento výraz nie je pôvodný výraz, ale novotvar, pre ktorý nie je všeobecne uznávaná definícia, ale voľná tvorba
…„dobre je nenamotavat sa ale najhorsie je namotavat sa na nenamotavanie sa“ z internetovej diskusie
„Tak sa majte, Namotávka sa lúči.“ z internetovej diskusie, Kultúra slova 2001/3 – Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV
„nieco ako socialisticke riesenie odporujuce kapitalizmu je cista namotavka.“ http://www.je­totak.sk/disku­sie/skutecny-klimaticky-skandal-
„pretoze sa nerad vnucujem a zda sa mi to dost trapne – co by som napisal? Pxxxx ma namotavala? Teraz beztak nemam moc naladu – prave sa "zotavujem“ z poslednej nepodarenej namotavky ;)" z internetovej diskusie.
Všimnite si to, tento výraz sa v ukážkach používa podobne nezmyselne, ako keď do hovorovej češtiny vopcháte poangličtené výrazy, ktorých význam je diametrálne odlišný od vhodného českého výrazu. Ale pôsobí to „múdro a svetovo“…

Kepler

Česky namotávka znamená lest, podraz, zmatení, uvedení v omyl.
Příklad: “Koupě toho auta byla pěkná namotávka.”
Pak to je ještě nějaká potřeba pro vyšívání.
Počítám, že na Slovensku to bude mít stejný, nebo podobný význam, ale přesně ti to řekne asi jen některý z našich slovenských kolegů.

lota

lest, vtip, lež, blamáž – asi nejvýstižnější je pro mě česky – obalamutit někoho:-)

led

Zaujímavé je, že napriek čerpaniu informácií od rovnakého zdroja – Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV – nie sú rovnaké názory na tú istú vec. Prečo? Nič nie je nemenné. Dialektika myslenia v praxi.