Kelt

Co to je, nebo co byla knihárna?

Dostala se mi do ruky kniha – Němčina pro devátý postupný ročník z roku 1957 a na první stránce je věnování studujícím a z toho vybírám danou větu, kde se slovo vyskytuje.
Na její výrobě se podíleli výtvarníci, pracovníci tiskáren a kniháren.
Protože jsem dané slovo neslyšel více jak 50 let, tak mne to zaujalo. Ví to někdo? Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
Drap

Dříve se vyučoval obor knihař a ti knihy skládali na sebe a vázaly. Vše se dělalo ručně

Další odpovědi
marci1

Knihárny stále existují. V tiskárně se vytisknou tisky a v knihárně dostanou konečnou podobu. Jsou ořezány, slepeny, provedena vazba ap. (katalogy, knihy a jiné tiskoviny). Některé tiskárny mají i knihárnu.
„Než je konečný výrobek předán zákazníkovi, musí vytištěné archy projít knihárnou. V knihárně se provádí tyto úkony: řezání, skládání, vysekávání, šití, lepení atd.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Polygrafie
https://www.go­ogle.com/sear­ch?rlz=1C1GCE­A_enCZ832CZ832&e­i=gqJqXNrdCrGYl­wSL8qugBg&q=knih%C3­%A1rna&oq=knih%C3%A1rna&­gs_l=psy-ab.12..35i39l2j0l3­j0i30j0i10i30j0i30l3­.5843.10355..12180­...1.0..0.134­.1470.10j5...­...0....1..gws-wiz.....6..0i71j0i67j0­i131.UOypr7WjA­Uo
🙂

annas

Knihárna = dnes jako synonymum pro knihtiskárnu, tiskárnu knih

Jinak knihařská dílna, knihařství,, oddělení v tiskárně nebo samostatný provoz, kde se vážou, upravují knihy.

Původně to byl název pro knihovnu, dnes již výraz zastaralý.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=knih­%C3%A1rna&ref=knih­tisk%C3%A1rna