jjj123456789

Co si myslet o člověku, který napíše cyp s měkkým i?

Nejlepší odpověď
cochee

Ještě jsem neslyšel krajana, aby vyslovil „cyp“ (marci1 !!) Cip se vyslovuje vždy cip s měkkým a proto je správné to taktéž psát s měkkým; upozorňuji nezasvěcené, že na ostravsku se rozlišuje _výslovnost_ „y“ a „i“. Proto mě může urvat, když slyším obyvatele Čech vyslovit třeba „pyvo.“ Cip nemá nic společného s cípem (psáno s dlouhým í) jakožto rohem látky. Cip je výraz z havířského či (jak je libo) hornického prostředí a je to výraz pro nemotorného horníka, který, jak se říká, má obě ruce levé, případně o hornického učně. Do dnešní doby se to pak přeneslo jako synonymum pro pánský pohlavní orgán jak v originálním významu, tak i ve smyslu nadávky. Vy ostatní neostravští si to vyslovujte a pište jak chcete, stejně jste už z ostravštiny/laš­štiny naprosto blbě převzali slovo „bo,“ znamenající „protože,“ nikoliv „nebo,“ jak si mnozí z vás myslí (omlouvám se za vhazování do jednoho pytle).

Další odpovědi
annas

Otázka je nepřesně formulovaná.

  1. Neuvedl jste slovo v kontextu.
  2. Pokud máte na mysli ostravský výraz, pak je si třeba uvědomit, že ne všichni obyvatelé znají pravidla ostravštiny. Nevědí např. že i po ř se vyslovuje y., stejně po c se píše y i v domácích slovech. Takže …

Ale znají to, že " Ostravaky maji kratké zobaky."

Takže – cip bez kontextu je správně – krátké a měkké i – protože i Ostravak nosi občas cipatou košili, má cip na košili, jeho žena pak chodí v cipatých šatech nebo nosí cipatý šátek.

Cyp – vysvětlovala jsem v otázce
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-v-ostravske-mluve-vyznam-slova-cyp
--

Co si myslím o člověku? Je to člověk, který ví, co je cíp, cípek či cípeček – špičatý konec, výběžek krajiny, přeneseně i kousek myšlenky.

Pokud nejde o Ostraváka, čtenář se domnívá, že jde o překlep – cip x cíp, případně čip. Umí přemýšlet a určitě by nevložil otázku., která bez dalších informací nedává smysl.

Quimby

Že, zapoměl napsat háček.

kubik!

že nenapsal čárku nad i

setapouch

Přibližně totéž co o člověku, který napíše „psát otázky svojím dialektem“. http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nekteri-uzivatele-z-cech-maji-potrebu-psat-otazky-svojim-dialektem

zjentek

že nerobyl tu u nas na šachtě

quentos

rozhodně nic špatného, protože jak jsem slyšel od kohosi z Ostravska, dnes je to běžný způsob psaní tohoto slova a dokonce prý " s tím y už je to dneska spíš pro turisty".

Stingo

že je cyp

marci1

Asi je správně oboje. Spíše se ale užívá tvar „cyp“. Vyslovuje se vždy tvrdě. Slovo zřejmě pochází z německého Zipfel ( cíp ). 🙂
Doplňuji:
http://www.hornicky-klub.info/slov­nik.php?akce=hle­dat