ixpektix

Co se rychleji šíří světlo nebo radioaktivní záření?

Doplňuji:
Protože jsem slyšel že když je bouřka tak dříve než uvidíme blesk tak ke mě prý ozáří něco jako radiace 🙂

Nejlepší odpověď
Hornisse

Radioaktivním zářením se obvykle myslí buď jen gama záření (s extrémně krátkou vlnovou délkou) nebo obecně ionizující záření, tj od ultrafialového níž (UVC, Rentgenové a Gama). Stále se ale jedná o tu samou věc jako je světlo, čili o elektromagnetické vlnění, nebo chceš-li o „fotony“ (i když se pro zřejmost používají jiné názvy).

EM záření se v ideálních podmínkách ve vakuu pohybuje stále stejnou rychlostí (rychlostí světla), bez ohledu na svou vlnovou délku. Zasažen bys tak byl stejně viditelným i ionizujícím zářením.
V atmosféře to ale je trochu jinak, protože EM záření je brzděno, přičemž stupeň zpomalení klesá s množstvím energie, které záření má. Vysokoenergetické ionizující záření se tak opravdu může pohybovat trochu rychleji než viditelné světlo. Teoreticky tak je tvrzení správné.

V praxi na tom nezáleží, protože časový rozdíl bude na té vzdálenosti naprosto neměřitelný a mnohem větší vliv bude mít jestli blesk začal dříve vyzařovat světelné nebo ionizující záření. Předpokládám, že jako první se bude generovat infračervené a viditelné záření, ale to už je jen má spekulace.

Každopádně množství ionizujícího záření produkovaného běžnými blesky je naprosto zanedbatelné a většina je ho v UV a částečně rentgenové oblasti. Na gama záření tam je příliš málo energie.

Další odpovědi
anonym

Radioaktivní záření je ´trošku´ široký pojem – pokud jde o elmg. záření (tedy tok fotonů, pohybuje se rychlostí světla (např. záření gamma). Pokud ale o proud částic (např. záření alfa), je pomalejší – ´o kolik´ závisí na prostředí.
Doplňuji:
Kde´s to slyšel???
😉

tyrox

Já jsem pro světlo :-