Avatar uživatele
ixpektix

Co se rychleji šíří světlo nebo radioaktivní záření?

Doplňuji:
Protože jsem slyšel že když je bouřka tak dříve než uvidíme blesk tak ke mě prý ozáří něco jako radiace 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3563 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hornisse

Odpoveď byla označena jako užitečná

Radioaktivním zářením se obvykle myslí buď jen gama záření (s extrémně krátkou vlnovou délkou) nebo obecně ionizující záření, tj od ultrafialového níž (UVC, Rentgenové a Gama). Stále se ale jedná o tu samou věc jako je světlo, čili o elektromagnetické vlnění, nebo chceš-li o „fotony“ (i když se pro zřejmost používají jiné názvy).

EM záření se v ideálních podmínkách ve vakuu pohybuje stále stejnou rychlostí (rychlostí světla), bez ohledu na svou vlnovou délku. Zasažen bys tak byl stejně viditelným i ionizujícím zářením.
V atmosféře to ale je trochu jinak, protože EM záření je brzděno, přičemž stupeň zpomalení klesá s množstvím energie, které záření má. Vysokoenergetické ionizující záření se tak opravdu může pohybovat trochu rychleji než viditelné světlo. Teoreticky tak je tvrzení správné.

V praxi na tom nezáleží, protože časový rozdíl bude na té vzdálenosti naprosto neměřitelný a mnohem větší vliv bude mít jestli blesk začal dříve vyzařovat světelné nebo ionizující záření. Předpokládám, že jako první se bude generovat infračervené a viditelné záření, ale to už je jen má spekulace.

Každopádně množství ionizujícího záření produkovaného běžnými blesky je naprosto zanedbatelné a většina je ho v UV a částečně rentgenové oblasti. Na gama záření tam je příliš málo energie.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?ixpektix Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Radioaktivní záření je ´trošku´ široký pojem – pokud jde o elmg. záření (tedy tok fotonů, pohybuje se rychlostí světla (např. záření gamma). Pokud ale o proud částic (např. záření alfa), je pomalejší – ´o kolik´ závisí na prostředí.
Doplňuji:
Kde´s to slyšel???
😉

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tyrox

Já jsem pro světlo :-

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek