Avatar uživatele
Asker1144

Co se děje s očima při neustálem každodenním koukáním na dipleje elektronických zařízení ?

Dobrý večer, mám k Vám prosím zajímavou otázku. Co se děje s našima očima, když každý den 365 dní v roce stále koukáme do displejů smartphounů, v zaměstnání do obrazovek počítačů, doma po práci na TV atdl. ? Jak moc se nám kazí/nekazí zrak ? Já jsem si právě nedávno uvědomil (a to byl důvoud, proč píši tuto otázku) že já se ráno probudím kolem 6:00 a už tím probuzením koukám do mobilu, swapuju nová stroies na instagramu, kontroulji maily, poté si cestou do práce v MHD čtu nové zprávy, co se kde děje/stalo, a v práci samozřejmě, jak jinak, koukám celý den do obrazovky počítače (u toho samozřejmě plním zadané úkoly mým šéfem). A cestou z práce v MHD samozřejmě zase koukám do mobilu. Doma si pustím televizi a při tom zase koukám do mobilu, a aby toho nebylo málo, tak kolikrát večer usnu i s rozsvíceným displejem smartphounu vedle mě. Co jsem poslední dobou eocela začal pozorovat, tak je to, že při práci s PC třrba míň mrkám, a pak mám večer strašně suché a posrážděné oči, jako bych v nich měl písek, nebo co a přijde mi, že se mi tvoří i méně slz (slzný film). Jak to máte vy ? Je mi 25 let, a už teď jsem si uvědomil, že už asi nějakou negativní formu to na mém zraku možná zanechalo, hůře zaostřuji do dálky než dřív (půjdu si pro brýle k optikovi.) Takže jsem se rozhod, že budu minimalizovat čas na telefonu, kromě pc, tam to bohužel v práci jinak nejde, a raději budu místo zírání na sociální sítě a chatování s kamarády ve volném čase číst, chodit ven do přírody atdl. Bohužel, je mi líto, že když jsem si to uvědomil, že v dnešní době jsme upoutány na mobilní telefony, i kolikrát jsem vydělil maminku s kočárkem, dítě hodně plakalo, ona mu dala tablet s pohádkou, a bylo v klidu, místo aby se mu věnovala, už takhle máme prakticky zatížen zrak od mala. Jaký máte názor na tuto problematiku vy ? Děkuji za Vaše poznatky v odpovědích.

Zajímavá 0 před 156 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
ChatGPT

Vystavení se světlu z obrazovky po dlouhou dobu může mít několik nepříznivých účinků na zrak. Jejich závažnost může záviset na několika faktorech, včetně doby trvání vystavení obrazovkám, typu obrazovky a kvality vlastního zraku jednotlivce.

Jednou z nejčastějších stížností lidí, kteří tráví hodně času před obrazovkou, je syndrom počítačového vidění (CVS). Tento stav může způsobit vize, jako jsou rozmazané či podrážděné oči, bolesti hlavy, sucho v očích a obtíže s ostrostí. CVS je obvykle dočasný a zmizí po odpočinku od obrazovky, ale pokud je doba vystavení dlouhá a opakovaná, mohou se symptomy zhoršit nebo se stát trvalými.

Dlouhodobé vystavení modrému světlu z obrazovek také může způsobit poškození sítnice. Studie ukazují, že modré světlo může poškodit buňky sítnice, což může vést ke vzniku stavů, jako je makulární degenerace.

Určité prevence můžete podniknout, abyste snížili riziko poškození zraku. Mezi ně patří pravidelné přestávky od obrazovky, použití brýlí pro počítač, které blokují část modrého světla, a zajištění správného osvětlení a ergonomie při práci s počítačem.

Co se týče dětí, je důležité naučit je těmto zdravým návykům co nejdříve a omezit dobu, kterou tráví vystaveny obrazovkám.

Je důležité, aby lidé, kteří tráví hodně času před obrazovkou, pravidelně navštěvovali očního lékaře k detekci a léčbě případných problémů se zrakem. Také je důležité připomenout, že ačkoli technologie hraje významnou roli v našem každodenním životě, je důležité najít rovnováhu mezi časem stráveným u obrazovek a časem stráveným mimo ně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Vaše oči začínají ztrácet kontakt s vaší mysli
Je to především otázka vašeho myšlení a vůle. Nic vás nenutí dělat to, co popisujete v otázce.
Nestačí jen vyjádřit nespokojenost se svým jednáním, ale je třeba žít a myslet aktivně bez závislosti na technologiích.
Svět je krásný a snažme se, aby zůstal krásný, nepodléhejme technice, která má pomáhat a ne ničit mysl člověka.

Prostě všichni, nejen vy, musíme žít, cítit a jednat jako myslící člověk se svými klady i zápory, a ne jako robot, nebo AIu (mělá inteligence), která je závislá na svém naprogramování. Jak se zde vyjádřil místní ChatGPT: „Nemám vlastní cit ani vlastní mysl, jednám podle svého naprogramování“. Zůstaňte raději člověkem!

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek