zjentek

Co přesně znamená slovo tvarosloví? Jaké jsou jeho významy?

Doplnění:
Tak to vypadá, že paní žurnalistka Polomová toto slůvko příliš nepochopila, když napsala, cituji: „Sofa potažené hnědou kůží i výrazné tvarosloví křesílek ve společné části domu odkazují na elegantní styl 50. let.“ >>>https://ww­w.novinky.cz/by­dleni/tipy-a-trendy/clanek/dum-obklopeny-dzungli-nenecha-nikoho-chladnym-perlickou-je-vana-na-terase-40341126#source=hp&seq_n­o=16&dop_ab_va­riant=0&dop_req_­id=WDb7qmejbby-202011041245&­dop_source_zo­ne_name=novin­ky.sznhp.box&ut­m_campaign=&ut­m_medium=z-boxiku&utm_sou­rce=www.seznam­.cz

Nebo je vše jinak a jako obvykle jsem nepochopil já? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Tvarosloví = morfologie je součást mluvnice.

Zabývá se tvarem slov, tříděním na slovní druhy a tzv. morfologickými kategoriem, tedy jejich tvary a významy. Projevují se při časování skloňování. Patří sem i odvozování slov pomocí předpon, přípon a vpon, atd.

Sklonňování podle vzorů – koncovky – např. bez psa jako bez pána – poznáme 2. pád, k dámě jako k ženě, poznáme 3. p.
U přídavných jmen jsou rovněž vzory.
Časování – koncovky podle toho, do které slovesné třídy sloveso zařadíme.Je jich 5.

Je to učivo rozsáhlé, abych nemusela všechno psát, , pročtěte si odkaz,.

http://www.uni­um.cz/materia­ly/0/0/tvaros­lovi-m26737-p1.html

Odpovídala jsem před doplněním otázky. Chtěla jsem si přečíst celý článek, ale v odkazu jsem větu nenašla

Tvarosloví křesílek je samozřejmě chybné. . Mělo být morfologie křesílek, tedy tvar křesílek .

Význam slova morfologie

„morfologie,
odb. nauka o tvarech;
biol. nauka o tvarových vlastnostech rostlin, živočichů a člověka;
geogr. nauka o tvarech a změnách povrchu Země;
zeměd. m. půdy nauka o makroskopicky pozorovatelných jevech v půdě;
lingv. nauka o tvarech, významech a funkcích slovních druhů, součást gramatiky, tvarosloví;
archeol. základní formální rozbor archeol. pramenů;“

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=morfologie+

1.

Další odpovědi
Justin1

Tvarosloví neboli morfologie je odvětví jazykovědy, které se zabývá skloňováním, časováním a odvozováním slov.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tvaroslov%C3%AD

Pepa25

Spíš je to tipuju na špatný překlad: morfologie nábytku, interiérů atd. je nauka o tvarech. No a někdo přeložil „morphology of armchairs“ jako „tvarosloví křesílek“ místo „morfologie křesel“ případně jen „tvarů křesel“

Emefej

Vše jinak a jako obvykle jsi nepochopil ty. Paní žurnalistka Polomová toto slůvko použila správně. Pojem tvarosloví se totiž kromě jazykovědy běžně používá i v architektuře nebo v designu. Architektonické tvarosloví je nauka o architektonických tvarech, o jejich vzniku, vývoji a užívání.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

A prosím tě Emefeji, „výrazné tvarosloví křesílek“ je tedy totéž, jako architektonické tvarosloví? (;

(Znáš mě, jsem obyčejný cyp z Prajzské, čili se ptám jako správný cyp.)

Emefej

U těch křesílek se zřejmě bude jednat o dizajnové tvarosloví.

zjentek

…Bo chápeš – „výrazné tvarosloví křesílek!“ To ani cyp nepobere. (; ((;

annas

Slovo tvarosloví se nedá použít jinde, než v gramatické, takový je význam.

Pokud by autorka užila slovo morfologie, pak je to jasné, jde o tvar – může být třeba lékařská židle, pojízdná židle atd.

Tvarosloví by bylo židle, židlička.