violin

Co znamená v češtině slovnědruhová platnost, prosím?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o rozsáhlé učivo mluvnice, proto jen stručně. Slova v češtině zařazujeme mezi slovní druhy. Jsou to kritéria: sémantické/výz­namové, morfologické/tva­roslovné a syntaktické/skla­dební. Z toho principu i vychází slovnědruhová platnost.
Slova různé slovnědruhové platnosti plní rozmanité funkce v mluvnické výstavbě výpovědi, tzn. uplatňují se v rovině syntaktické, jako větné členy, pomocná slova atd.
Podstatná jména (substantiva) – mohou být ve větě podmětem, předmětem, neshodným přívlastkem, jmennou části přísudku, doplňkem.
Přídavná jména (adjektivum) – bývají shodným přívlastkem, jejich vedlejší funkcí je být shodným doplňkem a jmennou částí přísudku.
Zájmena a číslovky – mají schopnost být stejnými větnými členy jako substantiva a adjektiva.
Slovesa – základní funkcí slovesa v základním tvaru je být přísudkem, neurčité tvary slovesné mohou plnit roli jako jména.
Příslovce – jsou příslovečným určením.
Předložky – nejsou samy o sobě větným členem, avšak tvoří větné členy ve spojení se jménem.
Spojky – spojují větné členy a věty ve vztahu souřadné nebo podřadném.
Citoslovce – zpravidla nejsou větným členem, tvoří větu jednočlennou. Mohou ale plnit funkci přísudku či podmětu.
Částice – nejsou větnými členy, podílejí se na vyjadřování postoje mluvčího.
Příklady si zkuste doplnit sám.

Česká mluvnice + v. v.

Další odpovědi
jmhad

velmi zajímavá vazba zřejmě z právní češtiny.Já bych to vysvětlil jako souhlas se zněním,zřejmě předchozího ustanovení.Tedy česky -platí to,co bylo napsáno.

annas

Ad jmhad – nejde o právní češtinu, ale o učivo střední školy – Slovo a jeho význam.