sarik737

Co podle Vás mělo symbolizovat jméno první československé brigády Jana Žižky?

Nejlepší odpověď
annas

Určitě znáte z dějepisu osobnost Jana Žižky. V boji proti křižákům jeho vojsko posilovala píseň Ktož jsú Boží bojovníci.

Členové brigády změnili původní název na bojové pojmenování. Tak jako Jan Žižka chtěli bojovat proti nepříteli s odvahou, odhodláním, správnou taktikou atd.

Nepřátel se nelekejte, na množství jich nehleďte,… A před nepřáteli neutíkejte …

Další odpovědi
led

Žižka ako bojovník (zúčastnil sa mnohých bitiek aj mimo Čiech, napríklad u Grunwaldu (či Tannenbergu, alebo u Žalgirisu. stále ide o tú istú bitku) http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bit­va_u_Grunwaldu vedel, že nestačí Božie slovo a musia prehovoriť aj zbrane. Ako vojvodca zaviedol aj novú taktiku a spôsob boja a nové zbrane hákovnice.
Jeho heslo „Nepřátel se nelekejte, na množství jich nehleďte“ spolu so spevom predstavovalo morálnu silu husitských vojov. Okrem riadnych bojov viedol aj záškodnícku partizánsku vojnu.
Napriek svojmu pôvodu dokázal stmeliť chudobu s bohatými v jednej myšlienke – nedať preniknúť „cizáckych“, hlavne nemeckých vplyvov do českých zemí. A práve preto, ako veliteľ vlastne nebol porazený. Jeho ídeou nebolo rovnostárstvo, aj keď bola určitá majetková rovnosť u Táborských, ale Čechy Čechom.
Československí vojaci, bez ohľadu na svoje politické názory, si preto vybrali Jána Žižku ako symbol svojho boja proti nemeckému fašizmu

Drap

Pokud si uvědomíš, že tato brigáda byla partyzánská a přečteš to, co již uvedli kolegové, tak ti bude i jasno, co tento název symbolizoval.

anonym

Odvahu, ochotu za ´svou´ věc bojovat za jakýchkoli okolností, schopnost úspěšně bojovat i se silnějším nepřítelem…
😉
Zřejmě – já ji nepojmenoval.

arygnoc

Jan Žižka bol totiž jediný odbojný človek v celej histórii Zeme Koruny českej (mimochodom, dnes, 7. 4. 2014, je 666 rokov od ich vzniku [ http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Ze­me%20Koruny%20%C4%8Des­kej ] nie je to nejaká symbolika?) v národnom meradle.
Smola bola akurát to, že nebojoval za národ, ale za cirkev (cirkevné práva).

takže ak pomenovanie po hrdinovi, tak veľký výber nebol.