Avatar uživatele
anonym

Co následovalo po zavraždění vědkyně biskupem Cyrilem?

Hypatia se narodila v Alexandrii roku 370 a byla to vědkyně. Matematička, astronomka, lékařka a vedoucí školy neoplatonské filozofie. Hypatia prý byla krásná a i když oplývala spousty nápadníků, nevdala se. Cyrilovi fanatičtí stoupenci ji stáhli kůži a zapálili. Vytáhli ji z kočáru, strhali z ní šaty a škeblemi ji stáhli z kůže. Její pozůstatky spálili. Její veškeré vědecké knihy zničili a její jméno bylo zapomenuto. Věda byla považována za projev pohanství. Dnes víme, že existovalo přes tisíce knih popisujících kosmos, vědecké objevy a chemie. Cyril se stal svatým.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, gagaga před 3843 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Jak se často stává, mění se pohled na historické události. Tak je to i s Hypatií a Cyrilem. Podrobnosti ve zdrojích.

Moderní studie představují smrt Hypatie jako výsledek zápasu mezi dvěma křesťanskými frakcemi, umírněnou ( Orestes), podporovaných Hypatií a tvrdší, kterou zastupoval Cyril Alexandrijský.

Vlastní obsah Hypatiiny nauky je předmětem diskusí. Jediným skutečně soudobým pramenem k ní jsou Synesiovy dopisy, jejichž svědectví je ovšem pouze nepřímé.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hy­patia_z_Alexan­drie

Uvádím nové informace. Našla jsem v anglickém zdroji.

Příběh o tom, jak Hypatia zemřela během vzpoury, je pravda, ale tvrzení, že Cyril byl za její smrt zodpovědný , je jiná věc. Na místě prý nebyl. Cyrila obvinil Damascius, (řecký filozof), protože nenáviděl křesťany – představitel mysticismu

Sv. Cyril měl velký vliv na křesťanství, své myšlenky obhajoval proti patriarchovi Nestoriovi – pojmenování Matka Bohorodička, vnímání Ježíše Krista atd.

Bez Cyrila je nepravděpodobné, že by křesťanství dnes pochpilo Boží Trojici jako tři osoby v jednom,a jednotu lidské a božské přirozenosti Krista. Proto si teologové a historikové velice váží to, že Cyril přispěl k rozvoji křesťanství.

Papež Lev XIII. prohlásil Cyrila roku 1883 za učitele církve.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://cat­holicbridge.com/cat­holic/cyril_hy­patia.php&prev=/s­earch%3Fq%3DCy­ril%2Ba%2BHypa­tia%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3DAnX%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Cy­ril_Alexandrij­sk%C3%BD

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Jak vidno z otázky, tak nenásledovalo nic zvláštního, svět se vyvíjel dál a církev se šířila.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek