Co následovalo po zavraždění vědkyně biskupem Cyrilem?

Hypatia se narodila v Alexandrii roku 370 a byla to vědkyně. Matematička, astronomka, lékařka a vedoucí školy neoplatonské filozofie. Hypatia prý byla krásná a i když oplývala spousty nápadníků, nevdala se. Cyrilovi fanatičtí stoupenci ji stáhli kůži a zapálili. Vytáhli ji z kočáru, strhali z ní šaty a škeblemi ji stáhli z kůže. Její pozůstatky spálili. Její veškeré vědecké knihy zničili a její jméno bylo zapomenuto. Věda byla považována za projev pohanství. Dnes víme, že existovalo přes tisíce knih popisujících kosmos, vědecké objevy a chemie. Cyril se stal svatým.

Nejlepší odpověď
annas

Jak se často stává, mění se pohled na historické události. Tak je to i s Hypatií a Cyrilem. Podrobnosti ve zdrojích.

Moderní studie představují smrt Hypatie jako výsledek zápasu mezi dvěma křesťanskými frakcemi, umírněnou ( Orestes), podporovaných Hypatií a tvrdší, kterou zastupoval Cyril Alexandrijský.

Vlastní obsah Hypatiiny nauky je předmětem diskusí. Jediným skutečně soudobým pramenem k ní jsou Synesiovy dopisy, jejichž svědectví je ovšem pouze nepřímé.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hy­patia_z_Alexan­drie

Uvádím nové informace. Našla jsem v anglickém zdroji.

Příběh o tom, jak Hypatia zemřela během vzpoury, je pravda, ale tvrzení, že Cyril byl za její smrt zodpovědný , je jiná věc. Na místě prý nebyl. Cyrila obvinil Damascius, (řecký filozof), protože nenáviděl křesťany – představitel mysticismu

Sv. Cyril měl velký vliv na křesťanství, své myšlenky obhajoval proti patriarchovi Nestoriovi – pojmenování Matka Bohorodička, vnímání Ježíše Krista atd.

Bez Cyrila je nepravděpodobné, že by křesťanství dnes pochpilo Boží Trojici jako tři osoby v jednom,a jednotu lidské a božské přirozenosti Krista. Proto si teologové a historikové velice váží to, že Cyril přispěl k rozvoji křesťanství.

Papež Lev XIII. prohlásil Cyrila roku 1883 za učitele církve.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://cat­holicbridge.com/cat­holic/cyril_hy­patia.php&prev=/s­earch%3Fq%3DCy­ril%2Ba%2BHypa­tia%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3DAnX%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Cy­ril_Alexandrij­sk%C3%BD

Další odpovědi
Drap

Jak vidno z otázky, tak nenásledovalo nic zvláštního, svět se vyvíjel dál a církev se šířila.