led

Čo nás viaže k našim predkom, okrem genetiky, ak si národnosť a štátnu príslušnosť môžme sami určiť,

alebo nám môže byť pridelená zákonným spôsobom? Môžem sa slobodne rozhodnúť a bude mi úradne odsúhlasená, že som národnosťou Mayka (národ v oblasti Yukatánu v Mexiku)? Kto rozhoduje o našej národnosti?
Vychádzam nielen z otázok a odpovedí na tejto stránke, ale aj z povedomia ľudí.

Nejlepší odpověď
dubraro

K předkům nás váže kromě genetiky také historie, výchova, kultura.
Státní příslušnost (občanství) lze získat podle zákonů té které země, někdy lze mít současně více občanství.
S národností či etnicitou je to (politicky) ožehavé, rozlišovat lidi podle národnosti zavání rasismem a přinejmenším oficiálně se tomu každý vyhýbá. Takže můžeš o své národnosti říkat co chceš, ale sotva ti to někdo úředně potvrdí.

Další odpovědi
Pepa25

Nevím, proč vás zaráží, že si národnost můžete každý určit sám. Samozřejmě, že pokud všichni vaši předci byli Slováci by bylo dost absurdní, kdybyste začal tvrdit, že jste Mayka (když ani nemluvíte jejich řečí). Ale tady jde o stále větší počet lidí ze smíšených manželství. Znám člověka, jehož jedna babička byla Polka z Polska, děda byl Polák z Českého Těšínska (mluvil „po našymu“), druhá babička Němka z Prešpurku, biologický děda neznámý a adoptivní maďarského původu. Ten člověk teď žije v ČR a s dětmi mluví česky, ale logicky se za Čecha nemůže považovat.

paul1

Národnost si můžete zvolit libovolnou, můžete mít i dvě, nebo žádnou, rozhodujete si o ní sám.
Můžete mít i takovou, která již neexistuje, např. československou

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1rod­nost

Drap

Hlavně kultura, zvyky, příslušnost ke komunitě. Ano, můžeš se rozhodnout jak chceš jak se cítíš. Při posledním sčítání lidu jsem uvedl do dotazníku , do kolonky státní příslušnost : Lakotská. Když si mohu vybrat, tak proč ne. Úředně takový údaj kromě snad nějakých statistik nemá na ni vliv.

Ametyst

K našim předkům nás váže kultura, jazyk, hrdost na to, co vybudovali a dokázali. A také to, čemu se říká pocit domova.Misto, kam patříme.Ne každy to musí takhle cítit.

marci1

Z národnosti vyplývá podstata člověka. Každý národ je trochu jiný, má jinou mentalitu, která utvářela jeho kulturu prostřednictvím evolučního a historického vývoje. Národní povědomí je pro člověka velmi důležité.
Národnost je genetické dědictví po našich předcích, tedy nezáleží ani na tom, kde se člověk narodil, ale komu se narodil. Můžeme být např. napůl Čech, napůl Slovák (dle národnosti rodičů), ale nemůžeme být např. Japonec. 🙂

led

Zaujímavé odpovede, ale s niektorými možno polemizovať.
napríklad: všimnite si koľkokrát média vyťahujú národnostný pôvod, keď im to vyhovuje napríklad zmiešaný pôvod českého politika Tomia Okamuru (marci1 toto dokazuje, že japonec môže byť), slovenský pôvod predsedu vlády Babiša, to nehovorím o občanoch rómskeho pôvodu… Tu dávam za pravdu dubrarovi, „S národností či etnicitou je to (politicky) ožehavé, rozlišovat lidi podle národnosti zavání rasismem“. Ale pozrite si len stránku www.odpovedi.cz , koľko ráz sa tu zdôrazňuje národnosť v príspevkoch.

paul1: „Můžete mít i takovou, která již neexistuje, např. československou“
S tým súhlasím, pretože ja osobne som „križovatka“ oboch národov, aj pôvodom aj školami, ale úradníci túto národnosť akosi neuznávajú, na rozdiel od Drapa, ktorý sa národnostne hlási k obyvateľom neuznanej „Lakotskej republiky“, ktorá vznikla na území USA 19.12.2007
http://www.re­publicoflakotah­.com/
https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Lakotsk%C3%A1_re­publika.
(To možno,ani sám veľký Drap nevedel)

pepa25, teraz som v rozpakoch, tvrdíte, že nemôžem byť národnosťou Mayka, keď nehovorím ich rečou (to ako viete?, mayovia dnes hovoria španielsky) ale ak Drap si do dotazníku, napriek tomu, že je držiteľom OP Českej republiky štátnu príslušnosť štátu na Západnej pologuli, prečo by som sa ja nemohla hlásiť k mayskej národnosti (čo je geneticky zjavne nemožné, nikto nepoznáme všetkých našich predkov, ktorí mali vplyv na našu genetiku, preto to slovo „zjavne“)

Najjednoduchšie je (aj na tejto stránke),
nezaznávať žiadnu národnosť, ale hodnotiť ľudí podľa ich konania, vlastností a charakteru.

Ametyst

Otázka na „Národnost“ je součástí různých formulářů a netřeba v tom vidět předpojatě nějaký rasismus. Vždy následoval bod „Státní příslušnost“. Vzpomínám si, že v 90. letech se hodně lidí začalo hlásit k „moravské národnosti“, která ani neexistovala. Dokonce i sami Moraváci to tak tvrdili. Ale byla to doba, kdy si národy uvědomovaly své místo, kdy se bořil Sovětský svaz i Jugoslávie, zbořilo se i Československo na stejné vlně.