Kelt

Co myslíte, zaniknou gentlemani?

Emancipace dosáhla snad vrcholu, ženy vykonávají vedoucí funkce, často i s lepším výsledkem než muži. Možná nejsou stejně odměňováni jako muži, ale snaží se dosahovat stejných výkonů jako muži. Ve sportu budou vzhledem k odlišnému tělesnému rozvoji na tom muži stále lépe, ale v pracovní oblasti si ženy počínají dobře, řízení institucí a pod. Pokud bude růst počet takových žen, má smysl prokazovat těmto ženám úctu? Některý muž, podřízený se bude cítit divně a možná se tak bude cítit i ta žena. Cílevědomá žena na vedoucím místě, která jde za svým cílem a úspěšně, je tedy rovnoprávná a neměla by počítat s galantností. Neříkám, aby ženy byly hrubé a drsňačky, ale aby třeba nebyly překvapené, když jim muž nepomůže do kabátu. Jaký je na to Váš názor a hlavně uveďte správný tvar slovesa aby bylo patrné, zda odpovídá osoba mužského nebo ženského pohlaví. Děkuji.
Doplňuji:
Otázku myslím tak, zda ženě přestane být prokazována úcta. Například v tramvaji, pokud se nejedná o těhotnou ženu, nebo staré lidi.

Nejlepší odpověď
Pájo

Gentlemani budou stále, jen možná ženě nepomohou do kabátu, ano, ano…

Další odpovědi
Psychotic

Myslím, že gentlemani v tradičním slova smyslu vyhynou a je to dobře. Hlavně nevím, proč srovnáváte gentlemanství se vzdáváním úcty.
Podle mě je vrcholem neúcty ženě naznačovat, že je tak slabá, neschopná a nesamostatná, že si neumí ani otevřít dveře u auta nebo sklopit prkénko.
Taktéž beze slova být puštěn si sendout v dopravních prostředcích by pro mou hrdost byl ekvivalent nakopnutí do rozkroku. Rád pusím kohokoli si sednout, pokud mě o to požádá.

NonClockwork

Podle mě není podmínkou, aby muž ženě neprokazoval úctu v případě, že je společensky rovnoprávná a nezávislá. Správný chlapák se rovnoprávnosti nebojí a ženě „nabídne kabát“ i když třeba ví, že je například jeho šéfová společensky i finančně „nad ním“. Ženu vždy potěší, když vidí muže, který se nebojí projevit svou pokoru, úctu a pomoc do značné míry, aniž by poškodil sám sebe a trochu ponořil ego. Jsem názoru, že gentlemani nevymizeli, jenom zmenčili značně počet, protože ztratili potřebu někoho chránit a zabezpečovat. Ale správný chlapák se dokáže probít i přes tento pocit. Koneckonců né každá žena svůj vysoký společenský post dobře snáší, čímž se stále vyskytuje nutnost muže zachovat se stabilně, nebojácně a pomoct ji :)
Doplňuji:
Suma sumárum: Nemám u sebe data o tom, jak který chlap o ženách smýšlí, ale v podvědomí každého muže stále ještě dost úcty k opačnému pohlaví je, co mám tak možnost po ulicích, hromadných dopravách a kulturních akcích vidět. Tato potřeba a zároveň i tak trochu rituál jen tak nezmizí.

anonym

Ne, my nezanikneme!

zjentek

když vládne silný, je (mělo by být) to považováno za jakousi přirozenost. A když pak přirozeností silných je úcta ke slabým, vzniká tím dokonalý svět. Když ale vládne slabý (rozuměj koho chceš- žena, homosexuál,…), úcta silného pak bývá slabšími často chápána jako jakýsi rektální alpinismus, jelikož slabí u moci si často vysvětlují podobné chování nějak takto: „jak to, že mě ten dokonalý gentleman uctívá, když mám vyšší pozici ..on si snad myslí, že má navrch“ ..no a pak vzniká nepřirozený svět a zkáze dopomož zákon. Jakákoliv benevolence k mentálně či fyzicky handicapovaným (slabým) vede ke konci zdravého světa. Je taky dobré vědět, že být galantní neznamená cpát dětem a slabým prachy horem spodem, což převážně něžné pohlaví už dnes nechápe ..nechce. Takže jako GENTELEMAN ti povím, že už je to (zvláště pro mladé gentlemany) doslova pi.ou ke zdi :o