TheDumpling

Co kdyby stavové vyhráli na Bílé hoře?

Ovlivnilo by to nějak výrazně české království a jak by to tady vůbec vypadalo? Přemýšlel jsem totiž, že bych napsal román o alternativní historii – výhře stavů na Bílé hoře, ale nevím, zda by to bylo vážně o tolik jiné než skutečná historie.

Odpovědi
Filip84

Volili by českého krále, jak ustanovuje Bulla Aurea Siciliae, a jak tomu bylo, například, v Horách Kutných 27. května 1471.

Stavy usilovaly o, jakousi, stavovský confederatio, takže král by byl „stínem monarchy“; podobný princip jako v tzv. I. Rzeczpospolitej. Nikdy by nebylo přijato Verneuerte Landesordnung, nikdy by nebyla aplikována zásada cuius regio, eius religio v rámci celýho státu. Stát by se stal menším (v podstatě jenom země koruny české), vnitřně nestabilním (náboženská nejednota, absence absolutní moci panovníka v jinak absolutistickém světě, etc.), šlo by, tedy, presumovat „trojí dělení Česka“, tj. osud podobný, jakého se dočkala tzv. I. Rzeczpospolita. Nebo by nás dobyli Habsburgové později. Nebo někdo úplně jiný.

V každém případě: děsivá představa! 😅

Drap

Co by kdyby jsou pouze holé spekulace. Takto se ptají malé děti. Nikdo nedokáže odhadnout, kam by se to v uvedeném případě posouvalo, jaké by byly všechny další vlivy, ani jak by to všechno dopadlo.

tituly

Přeceňovaná bitva, která neměla až takový význam. Ti amatéři byli bez šance.
Že by nějakým kouzlem vyhráli oni, to by v jejich případě neznamenalo konec války (myslím vítězství povstání). Prohráli by hned v další bitvě.

Mohlo by to mít plno scénářů, jak by co bylo. Protože jsou to jen spekulace.

df

To záleží na tom, jaký účel má ten román splnit, co chce sdělit.