Complex

Co jsou to pulpity?

Nejlepší odpověď
annas

"Pulpit je v křesťanské liturgii stojan položený na oltářní mensu, na který se při bohoslužbě pokládá příslušná liturgická kniha (zejména misál nebo lekcionář) a který zajišťuje její vhodný sklon pro čtení. Používá se od 13. století, kdy nahradil podušky užívané od 10. století, a povětšinou je vyroben ze dřeva.

Jako pulpit lze rovněž označit čtecí pult, užívaný např. v kapitulních síních klášterů, kde sloužil pro držení knih, ze kterých se během kapituly předčítalo komunitě (takovýto pulpit lze najít např. v kapitulní síni cisterciáckého kláštera v Oseku)."

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pulpit

--
Dnes je význam širší
stojan na noty
vyšší psací stůl s šikmou deskou
nálevní pult
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/pul­pit

Půlpit je i příjmení.

Původ z latiny – z latinského pulpitum = lešení, řečniště, jeviště, katedra, později Lesetisch, Me3buchtische. Z téhož latinského pramene je i německé Pult Lese- , Schreibepult – z toho české, slovenské, polské pult.

Kdysi bylo i slovo pudl v tomto významu – z něm.-rak. Pudel, Budel.

V Machek Etymologický slovník