Dodopolasek

Co jsou to kutany?

Máme v ddětské básničcce, že nějaká „babka za kamny vylizuje kutany“ a mladej chce vědět co to je!
Doplňuji:
Po prvním zodpovězení otázky zbývá jen dořešit jak babka vylizovala z hrnce přírodní rezervaci? Ale jinak s googlováním dobrej pokus, bohužel již stejně neúspěšně vyzkoušen!

Nejlepší odpověď
dudu

Nejsem si také zcela jistý, ale asi se jedná o kutchan a tak moje babička nazývala glazurovanou formu z vypálené hlíny, kde se pekla bábovka-buchta!??
Základ slova pochází z němčiny a má snad něco společného s kuchtěním a tedy jídlem.

Další odpovědi
annas

Podle staročeského slovníku slovo kuthan pochází z němčiny a původní význam je pánev na žhavé uhlí. Později se význam rozšířil a znamená:

  1. pánev, mělčí plochou nádobu k přípravě pokrmů na otevřeném ohni
  2. větší nádobu na vodu; [k vaření] kotel; [k mytí] umyvadlo, vanička
  3. varnou pánev, pivovarský kotel
  4. kovovou nádobu k uchovávání n. přenášení žhavého uhlí, popela ap., zvl. (v bibli) jako součást obětního náčiní
  5. nádobu k rozmělňování pokrmů třením

nicasca

🙂 Panenko to snad ne ..!
Baba nebude přece za kamnama volizovat borovici..
… leda,že to má skrytej význam a nasává tam borovičku.., 🙂

panenka

KUTANY -JE TO PŘÍRODNÍ REZERVACE KUTAVY ZAHRNUJE PRALESNÍ JEDLOBUKOVÝ POROST NA JIHOVÝCHODNÍM SVAHU CENTRA.HŘEBENE vsetinských vrchů.
ano má to skrytý význam

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ku­tan%c3%bd

monarcha

… jo babka je alkoholička,:-)