vanromanka

co jsou to fejetony ?

Nejlepší odpověď
brillant

Fejeton je útvarem stylu publicistického a uměleckého. Spojuje se v něm konkrétní událost s fantazií. Předkládá drobná aktuální témata všedního dne v novém světle. Je zpracován ironickým nebo humorným tónem. Dává si za cíl kritikou jevu vyvolat reakci u čtenářů a věc napravit. Základem fejetonu bývá vyprávěcí slohový postup, který se kombinuje s postupem úvahovým i popisným. Velmi frekventovanými syntaktickými jazykovými prostředky u fejetonu jsou tázací a krátké rytmické věty (často jednočlenné), přímá řeč a dialogy.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fe­jeton

Další odpovědi
annas

Moje odpověď na stejnou otázku..
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=fejeton
Fejeton – (podčárník) literárně publicistický útvar nevelkého rozsahu, zaměřuje se zpravidla na současné společenské a kulturní dění; psán lehkým, zábavným slohem, nezřídka komentuje formou satiry a ironie nálady a události; je umístěn často na spodní část stránky novin (žánr věcné lit.). Známý fejeton – Jan Neruda, Kam s ním. Další autoři – např. Ludvík Vaculík, Rudolf Křesťan.

Doplňuji.
Je to nejnáročnější slohový útvar. Má určitou logickou stavbu: od zkušeností k jejich hodnocení, obecným závěrům, nebo od obecného ke konkrétnímu, nebo od obecného přes konkrétní příklady k obecnému.
Subjektivita autora – zamyšlení, přemýšlení, konkrétní příklady, pozor na předčasný závěr. Jinak zhodnocení, důsledky, postoj, perspektiva. .

KN

Je to literárně-novinářský žánr, který má za úkol vtipně pojednat o aktuálním tématu. Častou jsou založeny na jazykové hříčce. V novinách jsou pokaždé na stejném místě a jejich zakladatelem je Jan Neruda.