zjentek

Co jsou mariánské sochy a čím se vyznačují?

Ad Edison: No právě… Sochy na mariánských sloupech často vyobrazují svaté, kupř. Madonu, ovšem nezřídka také sochy, které jsou dodnes připomínkou krutých válek či nemocí, jakou byl mor. A já se dočetl, že na mariánských sloupech jsou vyobrazeny pouze mariánské sochy. Link nemám, prakticky jde o něco podobnýho, jako píšeš. Sochy, vyjadřující utrpení, nepovažuji za mariánské, i když… Díky.

Nejlepší odpověď
Kepler

Mariánské sochy jsou vždy spjaté s Pannou Marií. Pokud jsou usazeny na vrcholku sloupu, říká se jim mariánské sloupy. Nejčastějšími mariánskými výjevy na sloupech jsou Immaculaty (neposkvrněná), Madony (Panny Marie s Ježíškem), Assumpty (nanebevzetí) a dále řada regionálních poutních mariánských obrazů. Mariánské sloupy byly vztyčovány jako votivní díla a jako pamětní sloupy, často jako připomínka tragických událostí, válek (např. pražský mariánský sloup zdvižený roku 1650), případně morové epidemie (široká skupina morových sloupů). (podle Wiki).

Další odpovědi
Arne1

Zobrazují Pannu Marii

Edison

Viz Mariánské sloupy, Mariánská sousoší.

Edison

Kapku jsem se tím prokousával. Ono hodně záleží na tom, z jaké doby jsou.

zjentek

Je třeba nějak logicky zdůvodnit tzv. „morové sloupy“, což jsou ve skutečnosti sloupy mariánské. Častá vyobrazení na nich lze tedy považovat za mariánské sochy?