Avatar uživatele
annas

Co jsou čintámani a odkud tento pojem pochází?

V reklamní nabídce na turecké koberce jsem četla, že mezi vzory patří tzv. čintámani, které proslavil i ve své povídce Karel Čapek?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? vagra, iceT, Andělé, hanulka11, barnajka, fcoop před 4107 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
hanulka11

A co jsou to vlastně ti čintamani, správněji čintámani? Až vám budou zase v televizi tvrdit, že čintamani je druh oblaků, nevěřte jim! Ne všechno, co je v televizi je pravda. Čintámani jsou tři perly, symboly buddhistické filosofie: 1. perla je Buddha, 2. perla je dharma (Buddhovo učení, řád věcí), 3. perla je sangha (obec, společenství lidí vyznávajících Buddhovo učení). Tibeťané pod tři perly přidávají 2 vlnky – pruhy ze zad tygra (tygr jako symbol řádu, moci, organizace). V Turecku se stejný symbol používá jako talisman proti uhranutí nebo proti zlým silám
Doplňuji:
Čintamani je slovo nesklonné pro mystický kámen

Zdroj: http://www.e-kniha.com/…tibilni.html

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Andělé

Termín čintámani pochází ze sanskrtu a v původním smyslu označuje buddhistický symbol, drahokam, zobrazovaný především v umění Tibetu a Číny jako tři kruhy. Na základě vnější podobnosti se tak začal nazývat také motiv tří kruhů, doprovázených obvykle dvojicí vlnovek, velice oblíbený v tureckém užitém umění a zejména na textilu. Původ a význam motivu v tureckém umění však zůstává zatím nevyjasněný. Za nejpravděpodobnější se v posledních letech považuje předpoklad, že jde o spojení kresby kůže dvou kočkovitých šelem, tygra a leoparda.

Zdroj:
http://www.artbanking.cz/cz/novinky.html?…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
vagra

Snad jen doplním, že koberce se vzorem čintámani se vázaly v několika centrech, z nich pak vyniká město Usak v dnešním západním Turecku. Typově se koberce s čintámani zařazují do skupiny tzv. usaků s bílou půdou společně s koberci se vzorem ptáků.

Koberce s čintámani a koberce s ptáky se tedy vázaly ve stejné době a na stejném místě, mají podobné bordury i barevnost, ale na tomtéž koberci se spojily jenom v jediném případě, a to ve slavné povídce Karla Čapka.
Spisovatel se ve 20. letech skutečně setkal s mimořádným ušákem s bílou půdou, ten měl však druhý vzor, vzor ptáků. Zajímavé je i to, že čintámani jsou buddhistická symbolika, zatímco ptáci je symbolika perská. Pták je symbolem duše vznášející se k nebesům.

Zdroj: Zkráceno z-http://www.per­skekoberce.com/o-kobercich/barvy-vzory-a-historie

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost