Edison

Tyhle bombastický zprávy mě fakt bavěj. Co je důstojné a co ne? Nemáš co na sebe? Nemáš co do úst? Nemáš kde bydlet? Zabejváme se kravinama a ne tím, co je podstatné. To je důsledek blahobytu. A my si žijeme v blahobytu. Všimni si, kolik lidí jzdí do práce auty. Kolik lidí v těch autech sedí. Kolik lidí platí auto a nejezdí. Kolik lidí dává drobný na kdejaký zvířecí outulek, ale pak huláká, že nemá na nájem… Promiň, ale pokud můžem rozdávat, žijeme v blahobytu. Už si ani neuvědomujeme, co potřebujeme a co je bonus navíc. Věř, že vím, o čem mluvím, bo to vidím i na SOBĚ!

Další odpovědi
Hlada

Článek je blábol plný naprosto nepravdivých a nesmyslných údajů. Kdyby někdo měl takové výdaje za „důstojný“ život, měl by absolvovat základní kurz finanční gramotnosti.

Drap

Takové průzkumy mají všechny pochybné výsledky, pokud neni přesně definováno co a jakými postupy se hodnotí. Celé je to zapříčiněno státní ekonomikou a dlouhodobým vedením tohoto státu.

anonym

už mnoho let tu funguje otevřený trh práce. Takže příčinou nízkých platů dnes může být jen kombinace nízké kvalifikace pracovníků (kteří si v důsledku toho nemohou moc vyskakovat a jsou snadno nahraditelní po krátkém zaškolení kýmkoliv z fronty na pracáku) a z části snad i tím, že máme méně odvahy si při dobré kvalifikaci a pracovních výstupech o odpovídající platové ohodnocení říct a riskovat třeba i tu eventualitu že nezbude než jít o dům dál, tedy je v tom i jistá neochota měnit práci když už má člověk „své jisté“.

Kryšpín

Knˇourání části národa přebytek není důvod naříkat přebytek potravin, veškerého zboží dovolené v létě i v zimě, možnost cestovat kamkoliv a kdykoliv. Je tedy pravděpodobné že za třicet se ještě nedalo úplně perfekt vybudovat kapitalismus jako v USA.

Ametyst

Podle mě nenažraný globální byznys.

EKSOT123

Výčet jednotlivých výdajů je divný. Jako ženatý vím, že ženské dokáží peníze rozprášit záhadným způsobem, takže článek asi je reálný. Přesto to pořád nechápu. I v Rakousku, kde je jídlo trošku dražší, mi na ně stačí asi polovina. A to si dopřávám i kvalitnější druhy a dělám fyzicky energeticky náročnou práci. Výdaje na oblečení zřejmě spletli s ročními, některé další výdaje mohou odpovídat a vyskytnou se i nečekané výdaje.
Druhá věc je, proč jsou takové rozdíly ve mzdě třeba ve Švýcarsku a na Ukrajině .Kolikrát při stejném množství a produktivitě práce. Nebo i u nás. Je to celé zamotané…

Jiří Bohumil

Odpověď na otázku v nadpise – nedůstojné hospodaření a nedůstojné a přemrštěné požadavky této skupiny.
Co se týče článku – bláboly podobného typu (viz odkaz), jsou akorát psány za účelem zajištění velmi „důstojné“ mzdy redaktora.:-)
Jak byla důstojná má mzda počátkem sedmdesátých let, kdy nástupní plat středoškoláka byl necelých 1000,– Kč a po 8-mi letech, kdy už jsme měli rodinu a dvě děti, byl můj příjem hrubého cca 1400,– Kčs + přídavky na 2 děti asi 400,– Kčs a manželčin cca 1200,– Kčs, z čehož, na mateřské, dostávala, pouze půl roku cca 50%. Do 1 roku pak, pokud si dobře pamatuji, byla mateřská neplacená.
A dalo se s tím vyžít docela „důstojně“. Pochopitelně nebylo na obědy a vysedávání v restauracích, nekouřili jsme, zelenina se pěstovala na zahrádce, maso bylo pouze občas a chovali se králíci a slepice.
V současné době si, pokud to mohu říci vulgárněji (a to i za důchodce) žijeme jako „prasata v žitě“.
Ovšem mnohým to stále nestačí. Soused má víc než já (bez reálného posouzení proč) a já mám méně, no tak já mám asi „nedůstojnou“ mzdu, protože si nemohu dovolit totéž co on.
Ale proč a co jsem udělal pro to, abych ji měl vyšší a „důstojnější“ (vzdělávat se, zvyšovat kvalifikaci, měnit zaměstnání, důsledněji a skromněji hospodařit) to se mi řešit nechce.
A, jak už tady někdo řekl, jednoznačně platí, „každý je svého štěstí strůjcem“ a toto platí rovněž i na životní úroveň a tuto „důstojnou“ mzdu.
Dnes by všichni chtěli pouze brát a užívat si, ale bez ohledu na to, zda jsou schopni rovněž za danou „důstojnou“ mzdu něco smysluplného a užitečného vytvořit a přinést.

Edison

Nejhorší je, že nadávání na nízké, klidně můžeme říct „nedůstojné“ mzdy jsou z poloviny probírány u pátého piva v hospodě… Není to paradox??? 😁

anonym

v poslední době se to ale v důsledku obecného nedostatku pracovní síly na trhu výrazně zlepšuje a průměrná mzda meziročně roste o 8 procent, což je opravdu strmý vzestup.

zjentek

Edison: Podle mýho se tvůj příběh lidí s nedůstojnou mzdou netýká. Třeba pokud pobírám životní minimum a žiji sám, těžko budu důstojně bydlet, nedejbože živit auto, žejo..

Edison

To není příběh. To jsou fakta. Znám fakt hodně lidí, kteří na oněch 31 tis nedosáhnou, ale přesto „rozhazují“, ale přesto pořád remcají na nízké mzdy. Víš… zásadní problém je definice pojmu „důstojnost“, „důstojný život“… Ono to chce se taky kapku zamyslet nad svými skutečnými potřebami a nad tím, co je už vlastně tak říkajíc „navíc“.

zjentek

No to… jako bys mně to vytáh z pusy. Líbí se mně tvůj přístup. Třeba já si dám na Vánoce ve stánku na náměstí KLIDNĚ I 3× Bombardino po 70ká za kelímeček a celkem řádně se i tak zbombarduju, ale tohle si dovolím FAKT VYJÍMEČNĚ a JENOM na Vánoce a rozhodně ne KAŽDOU adv. něděli! (;

elkon

Když někdo pobírá životní minimum, tak je chyba někde v jeho minulosti. Většinou si tak za to může sám.

zjentek

„tak je chyba někde v jeho minulosti. Většinou si tak za to může sám.“ ??? Chceš říci, že pokud učení někomu jednoduše NELEZE DO HLAVY, později jej automaticky sociálně ponížíme, třeba výší mzdy, protože si za to může sám? Automaticky byl v mládí línej a tečka? No to snad…

elkon

Každý je svého štěstí strůjcem. Každý má svou hlavu a je na něm jak se životem naloží. Nejde mi jedno, tak dělám něco jiného, ale vždy se snažím o maximum. S výhledem na pěkný důchod. Proč by měli druzí doplácet na to, že je někdo lempl.

zjentek

Jasně, NIKDO by neměl doplácet na to, že se Bakala přenesl do Švýcar. Každý svého štěstí strůjcem!

Edison

Takhle paušálně bych to zase neřekl… Je taky dost lidí, co se právě tímto způsobem „vykořisťovat“ prostě nechá.

elkon

A o tom to je, mohou si za to sami. Je to jejich volba. Není to náš (můj) problém.

zjentek

Takhle bych to taky neviděl. Přece dneska máme na všechny platební třídy tabulky. Bylo by třeba dělat na stavbě přidavače na černo, aby mohl být člověk vykořisťován.

Edison

Kde žiješ? Tabulky existují prakticky jen ve státní správě. Jinak je vše na dohodě mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Jestli zaměstynavatel jede podle nějakých tříd, nebo tabulek je jen jeho věc a je jen na zaměstnanci, jestli na plat přistoupí nebo ne, nebo jaké si domluví podmínky, včetně platu. Není vyjímkou, že nastupivší cucák dostane stejný prachy, jako zajetý odborník jen proto, že zaměstnavatel prostě někoho potřebuje.