Avatar uživatele
Registrovaný

Co je to vlastně „gender“?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Gender = rod. Je rozdíl mezi výrazy pohlaví i gender, i když výrazy spolu souvisejí.

1. Pokud srovnáváme biologické rozdíly, pak hovoříme o samčím a samičím pohlaví a zjišťujeme, že tyto rozdíly jsou v různých kulturách a v různém čase konstantní.

2. Zatímco zkoumáme-li genderové rozdíly, pak mluvíme o mužském a ženském genderu a zjišťujeme, že rozdíl v obsahu mužského a ženského genderu je determinován kulturně socializací a je vysoce variabilní.

Tak jako pohlaví vymezuje biologické rozdíly mezi mužem a ženou, tak gender zajišťuje rozlišení v oblasti sociální a kulturní.
atd.
Autor: Lucie Zormanová - Gender ve vzdělávání dětí a mládeže
http://clanky.rvp.cz/…
---
"Gender“ původně v angličtině představoval „rod“ a to jak živočišný, tak i gramatický. Postupně se ale ujala současná podoba významu slova, které vyjadřuje spíše kulturně vytvořené odlišnosti mezi muži a ženami. Tento úzus přejala později i čeština. Pojem se tedy přes společenskovědní obory, kde se poprvé objevil v druhé polovině minulého století, dostal i do běžné mluvy.

Pojem gender se u nás se začal šířeji používat v 90. letech minulého století.

Gender je termín, který označuje rozdíly mezi muži a ženami, které jsou vytvořeny kulturně, na rozdíl od biologických rozdílů.

Jestliže pohlavím (sex) rozumíme biologickou danost mužství a ženství, gender představuje sociální konstrukt, maskulinní či feminní chování vyvinuté v průběhu socializace. Společnost ve shodě s pohlavím předpokládá automaticky existenci dvou genderů, tedy mužského a ženského. atd. "
Více v odkazu
http://www.cavi.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

Anglický termín, který se nenápadně zabydlel i v češtině, primárně neodkazuje k pohlaví jako takovému, ale spíše ke konceptům ženství a mužství, které jsou v rámci tohoto konkrétního diskurzu považovány za uměle (společensky) konstruované. De facto se jedná o kulturní rozdíly mezi ženami a muži (tedy gender odkazuje k tomu, co je chápáno jako „ženské“ a „mužské“). Přitom (aby to nebylo málo komplikované), existují také případy, kdy biologicky definovaný muž se duševně cítí být ženou (čemuž se přizpůsobuje a odpovídá tak ženskému genderu), a naopak.


Avatar uživatele
Bronzový

pohlaví


Avatar uživatele
Zlatý

annas vysvetlila definíciu pojmu "gender"
V médiách sa s ním stretávame skôr v inej súvislosti, s vyjadrením "Transgender".Výraz si možno ľahšie ozrejmiť aj na príklade:
Transgender svojim chápaním sveta, svojim cítením, prekračuje hranice svojho rodu, aj keď biologicky sa jeho pohlavie nemení. Je to skôr filozofia života jedinca, jeho zaradenia sa v spoločnosti. Takýto človek nemusí pritom strácať biologickú plodnosť.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3818
Zlatý Drap 2282
Zlatý led 1647
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.