Avatar uživatele
Pokročilý

Co je to Rhodský kolos ??? Existuje ta socha ??? :D

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Rhodský kolos - jeden ze sedmi divů světa.

IPodrobnosti najdete v odkazu
http://antika.avonet.cz/…
.....
Jaké jsou dalšího osudy padlého Kolosu? Nejbližší zprávu o něm máme až od Strabóna, který Rhodos navštívil na přelomu letopočtu. Napsal: "Nyní leží na zemi, shozený zemětřesením, zlomený v kolenou. Rhoďané ho pro nějakou věštbu znovu nepostavili." Objevují se názory, že Kolos mohl snadno spadnout s dvacetimetrového mola, na kterém stál, ale nemáme důvod nevěřit očitému svědkovi Strabónova formátu. Další "novinku" o Kolosu nám přinesl až rok 653. Tehdy padl Rhodos do arabských rukou a kalifa Mu´avija zbytky Kolosu prodal údajně nějakému židovi z Edessy. Nejspíš na přetavení na výchozí suroviny... Roku 1330 už po Kolosu určitě nebylo ani stopy.

Takový byl tedy osud nejlepší antické kolosální sochy, tolik podobné newyorské Soše Svobody.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Legenda:
Rhódský kolos byla bronzová socha starověkého řeckého boha Hélia postavená u přístavu na ostrově Rhodos. Vystavěli ji v letech 304 - 292 př. n. l. obyvatelé ostrova, kteří tak chtěli bohu poděkovat za pomoc při odražení invaze Démétria Poliorkéta, syna makedonského krále Antigona I. Monofthalma. Prodali ukořistěné válečné vybavení za 300 talentů a za ně se rozhodli pořídit tuto kolosální sochu. Díky své výšce přes 30 metrů se Rhódský kolos stal nejvyšší sochou starověku a zároveň jedním ze Sedmi divů světa.
Stavitelem kolosu byl Chárés z Lindu. Stavěl jej tak, že jej obkružoval tunami písku a štěrku, aby zakryl její dosavadní podobu. Když sochu po 12 letech dostavěl a odhalil, nesetkalo se jeho dílo s obdivem všude. Někteří Rhoďané si mysleli, že by tato gigantická socha mohla boha rozzlobit, a to tak, že by společně s ní mohl svrhnout i celý ostrov.
Podle některých verzí stál rozkročený nad přístavem a pod jeho nohami proplouvaly lodě. Chodidla by však musela být od sebe vzdálena 12 m a kolos by se v kyčlích rozlomil.
K destrukci sochy došlo v roce 226 př. n. l., kdy se po ničivém zemětřesení rozlomila v kolenou a spadla. Její pozůstatky setrvaly na původním místě až do roku 653, kdy Rhodos přepadli Arabové a odvezli je neznámo kam. Pravděpodobně je posléze roztavili.
Doplňuji:
http://wiki.cz.grepolis.com/…


Avatar uživatele
Bronzový

Chtěl bych upozornit na úskalí cizích jazyků. Až budete mluvit s Řekem, nesnažte se mu vysvětlit, že se vám líbí Rhodský Kolos, protože "kolos" znamená řecky "zadek", "zadnice", nebo "řiť". Před Řekem proto raději místo "Kolos" říkejte "Kolosos". Kdyby jste se ale již zapletli do tohoto nedorozumění, pamatujte, že řecky "ano" se řekne "ne" a "ne" se řekne "óchi".


Avatar uživatele
Pokročilý

To si snad děláte srandu :)


Avatar uživatele
Registrovaný

Hej ne asi :D Hezky jsem se pobavila !!!!!!!!!
7 divů světa !!!
Ach jo :D -.-

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

jožko, už som písal, že kolos nie je grécky riťka.

prdel - γάιδαρος (gáidaros)
zadek - πίσω (píso)
řiť - πρωκτός (pro̱któs)

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

a ešte:
rhódsky kolos - ο κολοσσός της Ρόδου (o kolossós ti̱s Ródou)

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3921
Zlatý Drap 2390
Zlatý led 1691
Zlatý marci1 1319
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 982
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.