Illines

Co je to politika?JSOU TO POUZE VOLBY?

Ohromuje me,ze volby je politika?
Doplňuji:
Mozna i to je zpusob Reufev,ale tak to ja neberu!

Nejlepší odpověď
anonym

Nene, politika je věda a jako věda se dokonce studuje na Vysoké škole politických a společenských věd. Za socialismu byl tento systém obzvlášť propracovaný, to kromě VŠ existovalo ještě středoškolské vdělání formou tzv. Večerní univerzity Marxismu-lenizmu (známý VUML).
Volby jsou jen špičkou ledovce. To už je jenom boj o koryta.

Další odpovědi
Reuef

politika je zpusob jak byt zase zvolen a nemuset pracovat)

MK44

Politika je správa obce. Tedy měla by být. V praxi nevyspělých společenství je to boj o moc, která je s politickými funkcemi spojená. Ta umožňuje zvýhodňovat například v otázkách přidělování veřejných zakázek, územního plánu či jiných úředních rozhodnutí ty, kteří na politika vyvinou dostatečný nátlak nebo ho podplatí. Pokud politik nechce přijmout úplatek, lze ho zastrašovat, vydírat nebo z funkce odstranit. Je to tedy především „strkanice“, kvůli níž na správu obce mnoho času ani peněz nezbývá. Různé zájmové (tj. ekonomické) skupiny prosazují do politických funkcí své lidi. Při volbách si volič může volit tu skupinu, o níž se domnívá, že toho nerozkrade tolik jako jiná a něco nechá i pro občana a potřeby obce. Vhledem k moci takových mafií oproti „neorganizovanému“ občanu se asi víc od demokracie za současného stavu naší společnosti očekávat nedá. Nebo to vidíte ve světlejších barvách?

Michal Kole

Taky mám pocit, že lid má možnost jen volit, ale jinak se podílet třeba na zákonech, aby nevznikali různé „zajímavosti“ ani nemá možnost.