Paetur

Co je to paradox tolerance?

Nejlepší odpověď
Kepler

Paradox uvádí, že pokud je společnost tolerantní bez omezení, její schopnost být tolerantní bude nakonec zničena intolerancí.
Doufám, že jsem to přeložil aspoň přibližně správně.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Paradox_of_to­lerance

Další odpovědi
annas

Jeden z významů tolerance = respektování cizího přesvědčení, cizích názorů, snášenlivost, trpělivost

paradox = překvapující, zdánlivě protismyslné tvrzení

https://www.nechy­bujte.cz//

Uvedu příklady z historie, jak to vidím já

  1. Známý toleranční patent Josefa II. z r. 1781 vyhlásil náboženskou toleranci. Jenže jeho paradoxem bylo, že toto tolerování bylo skutečně pouze tolerováním a nekatolíci byli nadále považováni za druhořadé občany.
  2. Ve době vlády Zemana a Klause v r. 1998 když se ČSSD a ODS spojily ve vládě, byla uzavřena opoziční smlouva, dá se říct jakýsi „toleranční“ patent.

Velilkým paradoxem tolerančního patentu tak bylo, že na jedné straně se utužil vztah ČSSD a ODS, ale na druhé straně se nedá hovořit o komplexní toleranci. V určitých případech došlo k nesnášenlivosti.
Čí názory se tolerovaly?

Šlo přece o rozdílné ideologie, takže při prosazování šla “levice” proti “pravici”. Tolerance byla jen na papíře.

V politice vychází tolerance – např. u určitých reforem – z toho, že všichni chtějí, aby se zvedly platy, zlepšilo se životní prostředí atd. Jenže paradoxem je, jakým způsobem se toho dosátne. Většinou se má přesto někdo líp podle toho, kčí nápad vyhraje. Tolerance by neměla omezovat svobodu a zajišťovat nerovnost.
..
Paradox tolerance souvisel s liiberalismem, dnes se častějí uvádí „otevřená společnost“.

Jeho základem je to, že při toleranci názorů určité strany, skupiny, třeba podnikatelé chtějí, aby se lidé měli dobře, ale každý to chce jiným způsobem, nerespektuje druhého. Jde opravdu o obyčejné lidi? Je vhodné být tolerantní?

Být tolerantní znamená respektovat všechny názory, tedy i ty, s nimiž člověk často nesouhlasí, ale chce žít v určité společnosti.

Takže záleží na okolnostech, zda je tolerance vždy vhodná. Někdy je požadavek intolerance v určitých situacích nutný a je známý jako paradox tolerance.

Co by mělo pomoct? Přece zdravý rozum …

„Humanisté tento svět ohrožují tolerancí k nesmiřitelnosti, fundamentalisté nesmiřitelností k toleranci.“ Jan Sobotka

anonym

Tento paradox v podstatě říká že netolerance zničí společnost, která je tolerantní i k netoleranci 🙂

Řešením paradoxu je netolerovat netoleranci.

Volně přeneseno k dnešnímu dění. Pokud se vám do země hrnou lidé, vyznávající náboženství jehož součástí je hluboce zakořeněná netolerance jakéhokoliv jiného přesvědčení a vy sami jste vůči takovému přesvědčení tolerantní, je to prakticky učebnicový příklad situace která k tomuto paradoxu vede. Oslabená společnost je následně zničena onou tolerovanou netolerancí.

briketka10

Paradox tolerance
první ji popsal Karl Popper v 1945, je teorie rozhodování paradoxu. Paradox uvádí, že pokud společnost je tolerantní bez omezení, jejich schopnost být tolerantní bude nakonec zbavena intolerancí. Karl Popper přišel na zdánlivě paradoxní závěr, že pro udržení tolerantní společnosti, společnost musí být tolerantní netoleranci.

annas

Jo definicí je hodně, vzala jsem tu kratší. Jenže záleží na tom, jak je tazatel starý a zda tu definici chápe.

Také jsem ji našla, ale uvedl ji Kepler, nechtěla jsem opakovat.

Tolerance i netolerance mají své klady i zápory.

briketka10

annas

To co jsem uvedla je ten překlad
který napsal, ale trochu jinak 😁