Nikikalu

Co je to Paradiktum(-tus)?

Nejlepší odpověď
annas

Paradiktum není paradigma.

Přesná definice ani překlad neexistují, jen některá vysvětlení

Slovo para pochází z řečtiny a v pozici předpony označuje cosi blízkého, sousedícího – v případě spojení se slovním základem dictum, tedy slovo, do tvaru paradictum, vyjadřuje mi cosi nesrozumitelného – jež sice chápu, ale navenek nesvedu vyjádřit, definovat, případně zobrazit.
Připadá mi, že se jedná o cosi, co existuje nějak mimo slovo nebo za nebo se slovem obecně, a to zrovna ve chvíli, kdy se dotyčné slovo vyslovuje nebo jinak používá, třeba přijímatelem čte. Jako by například obecné slovo stůl mělo za sebou ještě stín (nebo prostor, jakési zásloví) související s významem stolu, dokonce jako by teprve až ten stín doplňoval slovo do jeho celkového významu.

http://legali­zaceslova.blog­.cz/1211/para­diktum-jako-navnada-nahode-jak-blbec

Zde je vyjádření ÚJCAV Praha a vysvětlení písmáka
http://www.pis­mak.cz/index.php?da­ta=read&id=417821

Tedy cosi, co se nedá, nelze, vyslovit, jakož i například nějak triviálně zobrazit = jakési zásloví.

http://legali­zaceslova.blog­.cz/1212/druhy-seznam-vsech-dosavadnich-blogu-na-tema-slov-paradiktum-a-pod

V odkazu je seznam všech blogů, kde se probíralo slovo paradiktum.

Další odpovědi
anonym

Tak na to mi odpověděl internet takto:

Co je to PARADIKTUM
Výsledky našeho vyhledávání na dotaz PARADIKTUM nebo spíše co je to PARADIKTUM. Všechny nalezené shody budou vypsány o kousek níže.

Výsledky fulltextového prohledávání:
Výsledky částečného prohledávání:

■paradigma – příklad, vzor, typ