mily

Co je to dolmen?

Navíte co znamena toto slovo?

Nejlepší odpověď
annas

Dolmen (dol=stůl, men=kámen – „kamenný stůl“ z bretonštiny-keltský jazyk) prehistorická megalitická stavba z velkých nepravidelných kamenných bloků, zpravidla gigantických rozměrů, patrně zbytek vnitřního prostoru pohřebních mohyl. Dolmeny dochovány v různých částech světa, v Evropě (především západní) od neolitu po dobu bronzovou.

Zhruba v 10. tisíciletí př. n. l. byl v hrobce magdalénského člověka poblíž Saint-Germain-la-Riviere nalezen kamenný podklad pod hlavou pohřbeného ve tvaru menšího dolmenu. Henri Breuil tento úkaz nazval microdolmenem bez gigantického provedení. Dá se to pokládat za předvoj velkých megalitických staveb.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dol­men

Další odpovědi
kupkina

Dolmen je pohřební památník z velkých kamenných bloků.