redhead

Co je to dedukce, indukce a analogie?

Zrovna ve škole o psychologii probíráme tyhle myšlenkové operace, ale učitel se o významu těchto tří nezmínil. Na netu jsem nenašla dostačující vysvětlení. Může mi to někdo objasnit, prosím? Btw. První je mi samozřejmě celkem jasná, ale tak pro jistotu ,)

Nejlepší odpověď
annas

in ductio – skládaš celek
de ductio – rozebíráš celek

Indukce – je to jeden z typů úsudku a metoda zkoumání, kdy se na základě pozorování jednotlivých případů vyvozují všeobecné závěry; je to tedy postup od zvláštního k obecnému .

Kupříkladu potkám-li tři hnědé medvědy, indukcí mohu dojít k závěru „všichni medvědi jsou hnědí“

Opakem indukce je dedukce – vychází se z obecného pravidla, které se aplikuje na jednotlivý konkrétní příklad. Ve škole se uváděl tento příklad.

Příklad: Sokrates je člověk – člověk je smrtelný – Sokrates je smrtelný.

Analogie je odvození závěru na základě podobnosti s jinou situací. Na základě shody jednoho jevu usuzujeme na shodu jevu druhého.

Příklad z jazyka – ti psi skákali jako ti páni skákali.