dust8

Co je to baldachýn a k čemu slouží?

Nejlepší odpověď
annas

A. Baldachýn,. Ve staré češtině kortena, z latinského cortina. – záclona, závěs

  1. závěs na zdi, čaloun, gobelín
  2. , baldachýn, nebesa, závěs shora rozestřený nad něčím, zvl.nad ložem

staročeský slovník

B. Baldachýn dnes

  1. . látkový závěs v podobě stříšky nad oltáři, trůny, lůžky ap.; nebesa nošená nad knězem při procesích.
  2. stavebnictví – kamenná stříška nad portálem, sochami, výklenky, kazatelnami
  3. básnicky co se vznáší velebně ve výši jako baldachýn (na př. oblaka, koruny stromů).
  4. letectví – . (u hornoplošníku) soustava vzpěr, kterými je křídlo připevněno k trupu

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=baldach%C3%BDn

C. Etymologie Jiří Rejzek Etymologický slovník

baldachýn ‘ozdobná látková střecha’.
Přes něm. Baldachin z italského baldacchino,

doslova ‘(látka) z Bagdádu’ od Baldacco, což byl staroitalský. název tohoto blízkovýchodního města, odkud byla tato látka dovážena"

Další odpovědi
marci1

Baldachýn (z ital. baldacchino, brokát) nebo také nebesa je původně pevný látkový závěs, později dřevěná nebo kamenná stříška nad trůnem, oltářem, lůžkem a podobně. Účel má převážně symbolický (ceremoniální), někdy též praktický (ochranný).
Baldachýn je také název pro přírodní střechu tvořenou korunami stromů, zejména v deštných pralesích.
Rovněž se tento název používal v letectví pro konstrukci mezi trupem hornoplošníku a horním křídlem, tzv. pylon nebo parasol, což byla zvláštní vzpěrová konstrukce, která „podepírala“ křídlo.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Baldach%C3%BDn

Kepler

Podle slovníku ASCS:

  1. zdobená (pevná n. přenosná) stříška, závěs z látky, dřeva n. štuku nad trůnem, oltářem, lůžkem ap., nebesa (nazv. podle stč. názvu Baldach pro Bagdád)
  2. archit. (v gotice) ozdobný stříškový výstupek nad sochou n. místem pro ni
  3. let. (u hornoplošníku) soustava vzpěr, kterými je křídlo připevněno k trupu;

baldachýnový příd.