Kulpix

Co je správně: VIZ DOLE, nebo KOUKNI DOLE?

Nejlepší odpověď
quentos

tforro nemá pravdu, viz ve smyslu rozkazovacího způsobu od slovesa „vidět“ není zkratka (na rozdíl od „viz.“ – zkratky z latinského „videlicet“ = „totiž“), tudíž za tímto výrazem nepíšeme tečku. http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=viz#bref2
Fascinuje mě, jak často tu jako první přispěchá někdo s chybnou odpovědí, navíc bez odkazu.
Správně je viz dole, neboť dnes se v případě viz jedná o ustrnulý výraz s odkazovací funkcí. Se slovesem kouknout bychom museli užít příslovce odpovídající na otázku „kam?“, tedy „koukni dolů“. Na rozdíl od viz je sloveso kouknout však hovorové.

Další odpovědi
tforro

viz. níže
viz. výše