Celest

co je slovesný vid a jak se určuje

Nejlepší odpověď
annas

Projděte si rozsáhlou odpověď, kde jsem slovesnjý vid vysvětlovala.

Jinak slovesný vid je gramatická kategorie nižšího řádu, určuje se u sloves a vyjadřuje schopnost slovesa vyjádřit týž děj podle chápání jeho průběhu – děj ukončený a probíhající (neohraničený). .

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/slovesny-vid-dokonavy-a-nedokonavy-vim-ze-sem-se-uz-jednou-psalal-ale-nemuzu-to-najit-prosim-poradte

Další odpovědi
brillant

Používej vyhledávání, již se to tu probíralo.
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=slovesn%C3%BD%20vid

bolak

Já to dělal tak, že sem si to sloveso dal do infinutivu a před to nahňahňal pomocné „budu“ a když ta věta nedávala smysl, tak to bylo dokonavý (já říkal „dokurvený“, podle toho sem si to pamatoval).

budu porůst
budu poběžet
budu poletět
budu zahrát
na první poslech prostě voloviny…

na druhou stranu

budu jíst
budu brečet
budu vyhledávat

to zní dobře, správně, tudíž vid bude nedoku…nedokonavý

Tw!st

To je hodně lehký, prostě je vid dokonavý a nedokonavý, dokonavý je např koupit a nedokonavý např kupovat , říkám si to jakože tak, že dokon. už je to sloveso dodělané a nedoko. je nedodělaný ( pořád v průběhu )