DJcajicek

Potřebuji určit slovesný vid

Potřebuji určit slovesný vid u dvou sloves NALEZLA a ROSTE a ještě určit a utvořit slovesa vidu opačného!! předem díky

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso roste (růst) je nedokonavé. Vidový protějšek např. narůst je dokonavý.
Sloveso nalezla (nalézt) je dokonavé, protějšek nedokonavý nalézat.

Další odpovědi
HOMER

Slovesný vid
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vid (aspekt) je mluvnickou kategorií slovesa, která postihuje vztah k plynutí času. Lze vymezit dvě takové základní skupiny:

  1. ukončenost (perfektum) vs. neukončenost (imperfektum)
  2. průběhovost (durativ) vs. neprůběhovost (stavovost, punktuál).

Slovanské jazyky
V češtině a ostatních slovanských jazycích se rozlišuje dokonavý a nedokonavý vid. Pro slovanské jazyky je typický stav, kdy obvykle existují 2–3 slovesa se stejným významem, která se liší pouze svým vztahem k ukončenosti (případně i opakování) děje nebo stavu.
[editovat] Dokonavý vid

Nemá přítomný čas a má jednoduchý budoucí čas. Označuje děj, který je již dokončený nebo který je určitým způsobem ohraničený. Dokonavá slovesa se nazývají perfektiva.

  • Příklad: podíval jsem se – podívám se.

[editovat] Nedokonavý vid

Vyskytuje se ve všech časech a má složený budoucí čas. Označuje děj, který není ohraničený a může probíhat v současnosti. Nedokonavá slovesa se nazývají imperfektiva.

  • Nedokonavý vid: díval jsem se – dívám se – budu se dívat.

Lze utvořit nedokonavá slovesa vyjadřující opakování děje (např. dělávat, chodívat).

Dokonavá slovesa se od nedokonavých tvoří pomocí předpon (většina z nich má tzv. perfektivizační funkci). Některé předpony pozměňují význam původního slovesa (např. psát – přepsat), jiné mají význam čistě perfektivizační (např. napsat).

Nedokonavá slovesa lze z dokonavých (velmi často sekundárně) tvořit pomocí přípon (např. přepsat – přepisovat).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slo­vesn%C3%BD_vid

Luciiik

roste = růst … v budoucím čase použiji BUDU růst, tedy nedokonavé
nalezla = nalézt … nemohu v budoucím čase říci „budu“, ale naleznu, tedy dokonavé

  • takhle mi to na škole vždy fungovalo, tak je to snad správná pomůcka