Lleni

Slovesný vid dokonavý a nedokonavý; vím že sem se už jednou psalal ale nemůžu to najít.. Prosím poraďte!!

Doplňuji:
Jak se od sebe liší, a jak s eee přetvořují..???

Nejlepší odpověď
annas

Moje minulá odppvěď.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mohl-by-ste-mi-nekdo-prosim-vysvetlit-slovesny-vid-dokonavy-a-nedokonavy

Slovesný vid = schopnost slovesa vyjádřit týž děj podle chápání jeho průběhu.

1. nedokonavost = děj neohraničený, děj probíhá a není dokončený
slovesa nedokonavá :

  1. mohou vyjadřit přítomnost:: čte, píše (dělá právě teď)
  2. budoucí čas opisem: budu číst, budu psát

2. dokonavost = děj časově ohraničený, děj, který se stane jen jedenkrát, děj je ukončený v minulosti nebo v budoucnosti .
slovesa dokonavá: nemohou vyjadřovat přítomnost, ale jen děj: – uskutečněný (dočetl jsem), nebo ještě neuskutečněný (dočtu . nevím, kdy – někdy v budoucnu).

Slovesa zpravidla vytvářejí vidové dvojice: hodit (děj neuskutečněný – dokonavé) x házet (teď – děj proobíhá).

Některá sllovesa jsou obouvidová – záleží na kontextu: věnovat, obětovat.

Ještě se k vidu pojí fázovost, násobenost, míra děje atd.

Ale všechno chce osobní vysvětlení.
Upřesňuji odpověď:

Nedokonavá slovesa pohybu , např, jet, běžet, letět a některá další slovesa, slovesa trvání nebo změny stavu, např. růst, kvést tvoří jednoduché tvary budoucího času odvozené od tvaru oznamovacího způsobu v přítomném čase pomocí předpony po-: např. jet – jedu – pojedu, běžet- běžím – poběžím , letět – letím – poletím, růst – poroste, kvést – pokvete.

Pro ověření

http://www.roz­hlas.cz

I slovesa nedokonavá mají předponu, nikoliv jen dokonavá.
Vyletět x vylétávat, vyhodit x vyhazovat.
Doplňuji:
Uvedla jsem minule, že se nedá všechno vysvětlit písemně. Je to učivo několika vyučovacích hodin. Chce to příklady, poznat, zda jde o děj ukončený nebo probíhající.

Tvoření dokonavých sloves dokonavých od nedokonavých:

1. předponami – nosit – donést, vynést, hledat – vyhledat
2..příponami a přesunem do jiné slovesné třídy – vrhat – vrhnout, ležet – lehnout .
3. příponami bez převodu do jiné třídy – dodělat – dodělávat.

4. spojením obojího způsobu – stavět — postavit..

Zmínila jsem se o násobenosti, fázovosti (tedy opakovanosti děje) atd. – rovněž rozlišování dokonavlosti a nedokonavlosti. Podle toho se dá zjisti dokonavost či nedokonavost.

Odvozováním příponou se vytýká i rozdíl mezi nenásobeností a násobeností – sedět — sedat, vodit – vodívat

Fázovost – nést – vynést – donést, rozkročit se

Rozměr děje – udeřit, seknout x číst – sekat

Míra děje – drobit – nadrobit, dělat – nadělat (nepříjemnosti)

Další odpovědi
brillant

používej vyhledávání
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=dokonav%C3%BD

Conchus

Snaž se to zapamatovat a hlavně musíš vidy správně používat. Pamatuj si, „budu se soustředit“ je šílenost.

annas

K dodatku:
Ad 1. upřesňuji í příklad: nést – donést nebo nosit -donosit, vynosit, krájet – dokrájet.