Dvorní šašek

Co je podle vás hlavním důvodem, že někteří lidé (i třeba mladí) používají stále tlačítkový mobil?

Člověk by řekl, že tlačítkovým mobilům odzvonilo, ale někdy mi přijde, že se vrací do módy.

Nejlepší odpověď
marci1

Stále více lidí se začíná vracet k „hloupým“, základním telefonům, které toho kromě telefonování a psaní SMS moc nezvládnou. A překvapí vás hlavně důvod. Prý se tak snaží udržet na uzdě svou závislost.
Někteří uživatelé smartphonů začínají zjišťovat, že neustálé připojení k sociálním sítím a aplikacím není úplně vhodným naplněním reálného života. Nadměrné využívání telefonů začíná být celospolečenský problém. Ostatně zkuste se projít ve městě na ulici a jen málokdy narazíte na někoho pod čtyřicet, kdo by neměl zrak přilepený k obrazovce smartphonu. Dle vědeckých studií kontrolujeme svůj telefon v průměru každých dvanáct minut, pokud zrovna nespíme. 🙂

Další odpovědi
Malvína

Proč hned být lenivým nebo neschopným? Někdo po chytrém telefonu netouží, protože nemá zájem o internet, 150 aplikací, a další vymoženosti. U důchodců mi to přijde pochopitelné. A mnohdy je to i lepší. V nevědomosti by ťukli na kdeco a průšvih je na světě

Elkon, často odpovídáš něco ve smyslu, že nepotřebuješ kdejakou kravinu, honit se za moderními věcmi, a přesně takhle může uvažovat ten, kdo nechce chytrý telefon. To nemyslím ve zlém, jen je fajn i druhý pohled na věc 🙂

Rokio

Mám stále tlačítkový telefon, protože smartphone nepotřebuji. Používám ho hlavně pro pracovní účely a někdy i jinak, ale to spíš vyjímečně.

Filip84

„Tlačítkový“ mobil neznamená základní telefon, basic phone. Já v něm mám Windows Embedded Handheld, čtečku čárových kódů, 5 MPx fotoaparát, email, přístup na internet (Opera Mini), kalendář synchronisovaný s počítačem, správce hesel, kompletní office, Google mapy, navigaci, GPS program, který mi ukáže GPS souřadnice, nadmořskou výšku, a podobné věci, nebo třeba notes, kde mohu (stylusem) psát psacím písmem.

Důvod je poměrně prostý: nic víc nepotřebuju.

Potřebuju ale, například, ovládat telefon v dešti, což i u odolného telefonu s kapacitním displayem není možné (ta voda uzavírá okruh). Ovládat telefon v rukavicích, což – zase – u telefonu s kapacitním displayem reálně není možné (tohle jde ovládat i v palčácích – stylusem). Když tomu odejde baterka, tak jí objednám a vyměním. Když tomu odejde USB port, pošlu to do servisu, a oni ho vymění. A když ztratím jeho pryžovou krytku, objednám novou a vyměním sám – je přišroubována šroubem. 🙂

Celý problém toho konceptu iNáboženství a Androidu je (stejně, jako svého času např. BlackBerry 10, nebo Windows phone 8 a Windows 10 mobile), že cílí na uživatele, je uživatelsky přívětivý, tím pádem nepersonaliso­vatelný a pracovně nevyužitelný. Je to věc, na které se asi příjemněji brouzdá po webu, čumí na video na YouTube, nebo píše spolužačce na fuckbook, nebo tak něco. Ale se vším ostatním to zápasí.

Ten koncept přizpůsobování se uživatelům, možná překvapivě, svého času spustil Nokia modelem 5110 a jeho modifikacemi (podle sítě, byl to SingleBand). GSM telefony nulté generace měly pořádnou, vytahovací, anténu, spoustu tlačítek, ale taky nějakou kapacitu pro kontakty, SMSy, no a třeba první GSM DualBand Motorola umožňovala manuální výběr Bandu – mezi GSM a DCS. Nokia to okmásala, tím také zmenšila a zlevnila (nic proti!), přidala k tomu možnost uživatelské výměny krytů (taková krávovina! 🙂, ale, zase, ušetříš za servis: je to ošklivé, koupíš, vyměníš, telefon jako nový!), a to, že telefon neměl žádnou paměť na kontakty, SMSy nebo že měl znatelně horší citlivost na signál (přitom měl pořád VF výkon 1W!), to laickému uživateli nevadilo.

A tento trend pokračuje. 🙂

zjentek

Jsou pak svobodnější a tedy si mohou dovolit býti jaksi více neposlušní. (;

Rocker

Někdo má mobil pouze na volání,tak mu stačí levný tlačítkový.

df

Já ho používám, jako druhý telefon. Mám dvě sim karty, z toho jednu zahraniční, a nemůžu je mít obě v jednom telefonu. Vyrušují se.

elkon

Neschopnost, nebo lenost.

aliendrone

Jako ZÁSADNÍ (pro mě) se mi jeví to, že ty STARÉ (nikoliv jejich moderní varianty) telefony NEUMÍ to, co ty nové. To je podle mne klíčové. Ty novější, jakkoliv se tváří nevinně už mají implementovány NEŽÁDOUCÍ funkce (byť třeba v omezenějším rozsahu), jen se o nich běžně neví. Jinak viz ostatní. :)

Darcy

jestli myslíš že mají i staré telefony, pak je to asi 0% google = 90% slobody 👌🏻
A jestli nový a tlačítkový, tak to chápu – taky jsem měla asi 6let v kuse různé verze N BlackBerry v kombinaci s dotykovým, pro rychlé psaní e-mailu a zpráv. Kdyby měli lepší výdrž a foťák, zřejmě bych u nich i zůstala.

paul1

My máme dva tlačítkové (novější). Jeden já, druhý manželka. Vyhovují nám, převážně
jen telefonujeme anebo posíláme sms. Společně máme i „chytrý“ smartphone, ale ten používám jen já. Je dobrý na WhatsApp a také na přeposílání zábavy. Používáme ho ale jen zřídka.

Filip84

marci: Oni do toho krámu musí čučet furt i v práci! On dělá, podívá se vedle sebe, myslí si, že ho nikdo nevidí, a už do toho krámu něco klepe. Žere, ohnutá záda a čumí do toho krámu. Sere 1/2 hodiny, z toho sere 10 minut, 20 minut čumí do placatého krámu! Vážně! 🙂

Pak, samozřejmě, jim ten Hebel upadne, jestli ne dnes, tak zítra. Pak mají, téměř všichni, krám s pavoukem, protože je to drahé a minimálně rok jim to musí vydržet. Nebo jim to spadne do záchodu, protože, vytíraje si prdel, mu to zapípá, a on není s to si nejprve vytřít prdel, pak si umýt hnáty, a až potom se podívat, proč mu zapípal ten krám! To nepochopíš! 🙂

Je s člověkem A, a namísto toho, aby se plně věnoval člověku A, tak si píše s člověkem B, C a D. A ještě se diví, že ho pošlu někam! 🙂

To je opravdu choroba.

Filip84

A, dosti podstatným, důvodem jsou náklady na provoz.

Nejprve ty přímé: mám basic phone plan, takže mám 500 MB dat, no a volání a SMSy v tom. Já si všecko, při změně poskytovatele služeb elektronických komunikací, pečlivě nastavím, takže mám blokovány MMSy, volání na prémiové linky, platby mobilem, případný automatický dokup dat atp. Ceníkové ceny jsou pro lenochy, blbce (včetně lidí, co jim záleží na tom, aby udělali dobrý dojem a / nebo, co si o nich druzí myslí, nic ve zlém) a „introverty“, já platím cca 60% ceníkové ceny, a teď mi to převedou na jiný plan, že budu mít neomezená data (teda 1 GB je plnou rychlostí, pak se to zpomalí na 256 kbps, ovšem já mám EDGE, a to ani nemá 256 kbps, takže, reálně to budu mít bez FUPu 🙂, ale platit budu ještě méně, takže se dostanu skoro na 50% ceníkové ceny.

Volání a SMSy to je jasné, za to se (prakticky už) neplatí. Já spotřebuju něco mezi 70 – 150 MB dat měsíčně a rozhodně se neupejpám, takže 500 MB v planu je neomezený internet.

Když bych měl terminál s androidem (iNáboženství je „persona non grata“, jo, nesmí to na můj pozemek! 🙂 ), tak, pokud to teda nebude AOSP verse, tak nejprve budu muset najít AOSP versi pro ten konkrétní model. Pro Zebru, nebo Honeywell, to problém není, normálně se to stáhne ze stránek výrobce, ale pro různé ty lidově demokratické odolné placatice to problém je.

Takže, nejprve musím nainstalovat operační systém, pak nainstalovat jednotlivé programy (emailový klient, SMS klient, který má odpadkový koš, správce hesel, Operu Mini, office, mapy a GPS informace – já nic moc víc nepotřebuju). On ten android, bez služeb Google, je potom neskutečně svižný, ale pořád sežere tak 5× tolik dat, minimálně. Takže bych musel platit dražší plan, minimálně o jeden, a nevidím důvod, proč to dělat.

Pak jsou nepřímé výdaje: terminál s Windows Mobile 6.5.X a jeho derivacemi, stojí Kč 1,500.00 – Kč 3,000.00 po repasi, tzn. nová baterie, nabíječka, nový čelní panel s krytem displaye, fólií, nový USB port, nová klávesnice, nová krytka USB portu, nový stylus. Android terminál stojí Kč 8,000.00 – Kč 15,000.00, minimálně, taky po repasi.

Šance, že rozbiju android terminál, je vyšší, protože android terminál má kapacitní display cca 5" šířky, a ten je mnohem náchylnější na to se poškodit. Může mít klávesnici, pak má cca 4" terminál, ale taky je to potom opravdu velký krám: můj terminál má cca 250g, ty androidí mají tak 350g, s klávesnicí k půl kilogramu.

Servisní náročnost terminálu s Windows je minimální: za zhruba 3–4 roky nová baterka (vždyť to nabíjím tak 1–2× týdně!), občas chrastí sluchátko, nebo poškodím stylus. Baterka je tak Kč 1,000.00 (pokud tam nepasuje Nokia typ, pak pár stovek), sluchátko tak pětikilo, stylus taky tak (díly mají úplně jinou životnost, takže nejsou z nejlevnějších).

Androidí terminál má větší baterku, takže dražší (cca 2–3t, ona je, většinou, i kus zad), častěji se nabíjí (co 2–3 dny), takže i dříve odejde. Opotřebování USB portu se dá sanovat dobíjecí stanicí (za cca tisícovku, minimálně).

V jistém směru je android rychleji ovladatelný, v jistém směru pomaleji, protože postrádá přesný stylus. Prostě, nevidím jediný důvod, proč takový krám platit, jak co do provozních nákladů, tak co do pořizovacích nákladů. 🙂