bolak

Co hrozí lékaři za porušení lékařského tajemství?

Pokuta? Vyhazov? Odebrání licence? Nic?

Nejlepší odpověď
annas

Zdravotničtí pracovníci (ale i ostatní pracovníci zdravotnického zařízení) jsou povinni zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dozvěděli v souvislosti s výkonem zdravotnického povolání. Výjimky z této časově neomezené povinnosti mlčenlivosti musejí být stanoveny přímo v zákoně, a jde zejména o tyto:

Porušení povinnosti mlčenlivosti
V případě podezření z porušení povinnosti mlčenlivosti ze strany zdravotnického zařízení a jeho pracovníků je vhodné nejdřív žádat o vysvětlení a omluvu. Pokud s takovým postupem neuspějete nebo vám nestačí, můžete si stěžovat nadřízenému lékaři, příp. podat stížnost zřizovateli (např. Ministerstvu zdravotnictví) nebo registrujícímu subjektu (zpravidla krajský úřad). Další možností je domáhat se zadostiučinění podáním žaloby na ochranu osobnosti, resp. žaloby na náhradu škody. Porušením povinnosti mlčenlivosti je v nejzávažnějších případech možno také spáchat přestupek nebo dokonce i trestný čin.

atd. v odkazu
http://www.to­plekar.cz/zivot­ni-situace/mlcen­livost/

Další odpovědi
meTTax

Zdravím, jak je to v nějakých zdravockých vyhláškách apod. nevím.
Každopádně z pohledu práva.

vše se zakládá na § 11 zák. č. 40/1964, obč. zák., kde je psáno, že každý má právo na ochranu své osobnosti, jak cti, tak života či zdraví.

Porušení se může řešit buď jako přestupek podle § 49 odst. 1, písm. a), c) zák. č. 200/1990 Sb. , zákon o přestupcích.
Zde může být pokuta do 5000,– kč.

Ale v horších případech může jít i o trestný čin a to podle § 180 odst. 2 zák. č. 40/2009 tr. zák.
Zde se přímo píše o porušení povinnosti mlčení, trest je 3 roky odnětí svobody jako horní hranice trestu nebo zákaz činnosti ( tudíž konec doktořiny) ,ale ve vyjímečném případě se za toto porušení může udělit až 8 let vězení jako horní sazba.
Doplňuji:

  • zdravotnických
  • z pohledu TRESTNÍHO práva ( zapomněl jsem napsat )

Larissa

Myslím si, že dost záleží na situaci a kdo se o tom dozví.
Je velký rozdíl mezi tím, když to řekne třeba svému dítěti – jak se daří jeho přátelům, nebo když to řekne třeba teroristovi, že prezident zemře, jestli se do jeho krve dostane příliš nějaké látky, který jeho metabolismus nemusí zpracovat… Čistě teoreticky, chápete.

Takže záleží na situaci a taky míře informací…

bolak

Larissa: nechápu

bolak

Larissa: nechápu