LukoX_X

Co doopravdy řekl Jan Sladký Kozina v den popravy?

Dobrý den
Dneska ve škole jsme četly příběh o Janu Sladkém Kozinovi.
Já znám že řekl v den popravy : Lomikare ! Lomikare ! Do roka a do dne zemřeš.
Ale v knize bylo : Lomikare ! Lomikare ! Do roka a do dne zvu tě Lomikare na Boží sůd.
Co doopravdy tedy řekl ?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jiráskův román prý byl napsán přesně podle skutečnosti.
„Kozina před popravou zvolal mocným hlasem: "Lomikare, Lomikare. Do roka a do dne zvu tě Lomikare na Boží súd.“ Lomikar skutečně po roce zemřel na mrtvici, zrovna ve chvíli, kdy se na hostině posmíval Kozinovým prorockým slovům.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Psohlavci
Marci kruci, zase si mně o pár vteřin předběhla! 🙂

Další odpovědi
marci1

Kozina před popravou zvolal mocným hlasem: „Lomikare, Lomikare. Do roka a do dne zvu tě Lomikare na Boží súd.“ Lomikar skutečně po roce zemřel na mrtvici, zrovna ve chvíli, kdy se na hostině posmíval Kozinovým prorockým slovům. Byl pohřben v kryptě kostela v Klenčí pod Čerchovem a jeho hrob byl v průběhu staletí několikrát vypleněn.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Psohlavci