FlAsh_7

Co děláte, když chcete být produktivní?

Odpovědi
DoTazatel

Pravidelně si plánuju, jak rozložím svou sílu a energii v nadcházejícíh dnech při různých aktivitách — většinou už v neděli na celý příští týden. Kvalitní spánek, žádný stres, snídaně, přestávky mezi povinnostmi/prá­cemi. Vyvážená strava a spánek (ne moc, ne málo, ale tak akorát). Stanovení priorit, cílů a podle toho plánovat a jednat (začít s tím, co má přednost).

Najíst se (ovoce zeleniny, něčeho, kde je dost vitamínů a minerálů), napít se (jinak dodržovat pitný režim po celý den, tělo se rychle dehydratuje obzvlášť při namáhavých činostech)

Meditace (na zklidnění, utřídění myšlenek, koncentraci, odhodlání, doplnění energie,…).

Cvičení/posilování, běh – ne moc dlouhý a vyčerpávající (když se člověk odhodlá k nějakému tomu cvičení i navzdory tomu, že je velmi unavený, tak ho ta únava po pár minutách cvičení přejde — tělo při této činnosti produkuje, uvolňuje různé látky a hormony, které mu dodají energii, motivaci = adrenalin, testosteron/es­trogen, dopamin, serotonin, endorfin, aj …). Cvičením se některé hormony udržují v rovnováze (u některých škodí, když je jich nedostatek ale i nadbytek), nesmí se to ovšem přehánět ani s tímcvíčením. Hormony ovlivňují naše nálady, takže je dobré je udrovat v rovnováze (kvalitní strava a právě to cvičení), pak bude člověk víc spokojený – šťastný, motivovaný, nabitý energií a celkově produktivní.

Koníčky, které mi dodají energii a motivaci (to je pro mě to cvičení, pak čtení dobrých knih, kreslení, hudba, procházky v přírodě… každý může mít svoje – to, co mu přináší radost, dodá adrenalin, dstatečné nadšení = motivaci).

Relaxace mezi povinnostmi, „flákačský den“ nebo dva v měsíci, který je oddán nicnedělání… sledováním filmů, maximálně četba.

Dobrá organizace je základ (rozplánování, rozvržení – času, aktivit a vlastně všeho).

Inspirovat se, motivovat se — třeba někým, kdo uspěl v dané oblasti, kde chceme uspět i my (být v ní produktivní).

Vytvoření disciplíny na soustavné (pravidelné) vykonávání povinností = návyků. Podle mě jsou takové tři základní návyky, které je třeba vybudovat, abychom získali sebekontrolu, kázeň, mohli tak budovat další návyky a být tak víc produktivní. Je to:

  1. kontrola toho co jíme a pijeme, umět se v tomto ovládat, být střídmý. Je to základ a kdo nedokáže ovládat toto, nedokáže pak ovládat snad nic = nevybuduje si žádný dobrý návyk, nebude produktivní…
  2. Pravidelné cvičení (další základ pro vybudování disciplíny a silné vůle mj. „vedlejší“ faktory, které sport/posilování přináší je třeba zdraví, síla, vitalita, zdravé tělo – zdravý duch, sebevědomí,…).
  3. Četba

Brzy vstávat, neodkládat budík, vytvořit se pravidelný čas na vstávání (i o víkendu).
Zbavení se rozptylovačů, minimalisovat všemožné rušivé elementy, sám zjistit kdy a jak – za jakých okolností jsem nejefektivnější = kdy pracuji nejlépe a taky jak efektivně. (V tomto je dobrý minimalismus).
Koncentrace, soustředění se jen na jednu věc; nerozptylovat se zbytečnými a nadměrnými mylšenkami, které nás nutí pochybovat, to nás pak uvádí v depresi nebo stres, jsme pak nešŤastní, neproduktivní, proto je tedy se soustředit jen na jednu věc a moc nemyslet víc než je třeba.

Vedení si nějakých poznámek, zápisků, kde budeš mít přehled o plnění svých cílů, přehled kdy a jak cvičíš, kolik a jakých knih přečteš a různé plnění týdenních nebo i denních úkolů/povinností. Tyto seznamy jsou dobré pro přehled pokroků, kterých dosahuješ. Někdy se může zdát, že žádný progres nenastává, a tak to plno lidí vzdá, proto je dobré si o tom vést přehled. Výsledky se někdy dostaví až po delší době třeba po měsící nebo půl roce, ale dostaví se. Takovéto seznamy motivují, zpřehledňují, ukazují výsledky, tvojí snahu, odhodlání, intervaly,…

Nepřetěžovat se (cvičením, jídlem, mylšenkami, množstvím úkolů, očekáváním = přeceňováním se,..).

Ale asi úplně to nejdůležitější ze všeho je dokonalé poznání sebe sama, analýza toho jaký jsem, co dovedu, ale také jaké mám chyby, jak se jich zbavir atd.

aliendrone

Jo kamaráde, to je TĚŽKÁ otázka, protože i když se snažíš produktivně dělat, tak to ještě ZDALEKA neznamená, že děláš opravdu produktivně. Jediné co mohu doporučit je maximální zpětná vazba a časté průběžné vyhodnocování. Ono se pak nezřídka ukáže, že i přes největší snahu spíš nosíš dříví do lesa. :(

Jde to napsat velmi jednoduše – co nejintenzivněji makat a při práci co nejintenzivněji myslet. BOHUŽEL dobře skloubit obojí dohromady je VELICE těžké, zejména to myšlení dělá problém. Pokud u práce i „intenzivně myslíš“ (ale BLBĚ!), tak je veškerá snaha o intenzitu dokonce kontraproduktiv­ní. :(

Tudíž jediné co zbývá je „nevzdávat to“ a optimisticky doufat, že „přístě to už bude PERFEKTNÍ“! ;) :D :D

nyjono

Že by to co je potřeba co nejvíc to jde?

hapiky

Myslet a konat ekonomicky.
Zapojit mozek atd…

quentos

Překládám nebo píšu.

Jakub Tlapal

Hodně taky pomáhá odpočinek. Když pracuju a vidím, že i to nejde, tak se na všechno vykašlu, jdu si ven zaběhat, nebo si pustím seriál a pak se k práci zase vrátím s čistou hlavou a jde to mnohem líp. Nemá cenu se snažit za každou cenu věci lámat přes koleno. To platí u všeho. Spoustu zajímavých typů a praktik o produktivitě jsem se dozvěděl i v audioknihách , které poslouchám večer.