Kelt

Co chladne rychleji hrnec s horkou vodou nebo čaj v hrnku?

Když ohřívám na sporáku 1 l, trvá to určitou dobu, když ohřívám třeba 4 l, je ta doba 4 x delší. Vařil jsem vajíčka a pak jsem vodu nechal v hrnci a vařil jsem si kávu, vodu jsem ohřál v konvici a zalil. Bude hrnec se 4 l vody chladnout pomaleji, než třeba hrníček s kávou. Obojí je otevřené, hrnec je plechový, hrníček je z porcelánu, keramiky a pod. Budou tam rozdíly? Ano, ne a proč? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Z mé zkušenosti větší množství horké vody chladne pomaleji, i když je v plechu, protože je v něm naakumulováno podstatně větší množství tepla. Pokud bychom ale srovnávali stejné množství vody v plechu a v porcelánu, tak ta první vychladne rychleji, protože porcelán je špatný vodič tepla.

Další odpovědi
aliendrone

Příliš málo údajů k posouzení. Už jen z principu při stejné měrné tepelné kapacitě láty (vody) jistě chápeš, že pro snížení teploty o 1°C je potřeba odvést mnohem více tepla ze 4l oproti 0,1l kávovému šálku.

Hrají v tom roli faktory jako tepelná vodivost materiálu nádoby (kov má asi 4× vyšší, než porcelán) či uložení nádoby (např. šálek na korkovém prostírání, zatímco kastrol na kovové odkládací ploše dřezu) a to včetně tvaru nádoby (tloušťka, velikost povrchu) a vůbec.

Obecně ale vychladne dříve ten šálek, pokud si nedám záležet na tom, aby to bylo naopak. ;) :)

elkon

Větší množství chladne pomaleji.

Justin1

Teplo odchází styčnou plochou s okolím, čili povrchem. Když je pohromadě větší objem vody, má menší poměr povrchu k objemu než malé množství vody. Když například porovnáme litr a metr krychlový vody a obojí má tvar krychle, má metr krychlový vody oproti litru vody stokrát větší povrch, ale tisíckrát větší objem, takže má desetkrát menší poměr povrchu k objemu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.