petra15

Co byste doporucili? Mají zeny "nastrkat"deti do jeslí,skolky a celodenní skoly-a delat kariéru?

Nebyly „krkavcí mámy“ komunistickým cílem? To tedy musela být „velice humánní“ spolecnost – s „výchovnými ústavy“ pro deti od kojeneckého veku…(a pracovními tábory pro dospelé)
Jaké jsou „nejnovejsí cíle“ ceské politiky (v tomto smeru)?

Nejlepší odpověď
Drap

Tak to jsi na velkém omylu. Vykládáš si to zcela mylně. Zeptej se rodičů jak to doopravdy bylo.
Současné cíle rodinné a sociální politiky většinou nejsou žádné. Jen se tlachá.

Další odpovědi
anonym

Nevím, jestli byly krkavčí mámy komunistickým cíle, ale všechno záleželo na celé rodině.Pokud bylo potřeba dvojího platu, tak asi ano.My jsme naše děti do jeslí nedávali, raději jsme se obešli bez jednoho platu (i když vlastně to bylo také vzdáleností jeslí).Bydlíme na vesnici a než každé ráno jezdit 5 km do jeslí (a tím pádem dítě stresovat ranním vstáváním), tak jsme děti do jeslí nedávali a šly až pak od dvou let do školky (ta už byla v místě).
A děti do školky chodily rádi, protože v sousedství byly děti, které také chodily do školky, takže vlastně nešly do cizího prostředí.
A jak to vidím, tak nynější režim je ještě horší než dřív.Dneska TUPLEM musí být dva platy.My jsme měli to štěstí, že se po celou dobu NEMĚNILY CENY základních komodit (voda, potraviny, elektřina).
A pokud argumentuješ pracovními tábory pro dospělé, tak ty byly AKORÁT V PADESÁTÝCH LETECH.Od poloviny šedesátých let NEVÍM O ŽÁDNÝCH TÁBORECH pro dospělé.
A pokud si myslíš, že tenkrát lidi byli zavíraní za pomlouvání republiky (strany a vlády), tak OPĚT NEVÍM O ŽÁDNÝCH LIDECH od začátku sedmdesátých let až do revoluce (ano, někteří lidi byli omezováni za své názory,ALE VŽDYCKY TO BYLI LIDI NA TEPLÝCH MÍSTEČKÁCH).Žádný horník, hutník, traktorista či dojička z kravína, nebo dělníci od mašin ve fabrice, kteří dělali na směny, tak POTRESTANÍ ZA SVÉ NÁZORY NIKDY NEBYLI.

Nuk nuk

V otázce trochu mícháš hrušky s jablky a možná i pár dalšími druhy ovoce.

Jsem matka 3 dětí a plně mi vyhovuje, že s mimi mohu být, dokud jsou malé a závyslé na mé péči. Myslím, že se mnou bude souhlasit i většina běžných matek. Něco jiného je situace manažerek a vědeckých pracovnic, které ale mají často možnost se o svou rodičovskou dovolenou podělit s tatínky, takže pro většinu matek a dětí nejsou jesle potřebné.
Školka a škola je trochu jiná kapitole. Školka už dnes zdaleka neplní jen „odkládací“ funkci a základní škola je povinná, protože jde o instituci vzdělávací a rozhodně není celodenní (domácí vzdělávání je poněkud náročná záležitost, a smozřejmě pokud pro ně má rodina vhodné podmínky, nic proti němu nemám, ale ne každá rodina si to může dovolit).

Takže ano, v idální situaci je dítě, dokud to potřebuje v péči rodičů, ale všeho s rozumem a nejde jen o kariéru.

Co se týče komunistického režimu – Výraz „krkavčí matka“ označuje obvykle ženu, která své dítě(děti) plánovaně odloží někde do křoví, nebo se o ně nestará, případně mu jinak cíleně ubližuje. Ač smýšlím silně antikomunisticky, vychovat z žen „krkavčí matky“ nejspíš cílem komunistů není a nebylo. Takové ženy jsou i v zemích, kde žádný socialismus nebyl. KOmunistickou ideou byl kolektivismus. Tedy vychování silné dělnické třidy, která by spořádaně pracovala od rána do pozdního odpoledne. K tomu sloužila i tkzv. kolektivní výchova – jednak, aby se o děti někdo postaral, když rodiče byli v práci a také k výchově v dané ideologii. Zpočátku tedy matky odcházely do práce hned po šestinedělí. Ale to se bavíme pouze o počátku 50. let, I komunisté časem pochopili, že tudy cesta nepovede a postupně zavedli a prodlužovali mateřskou dovolenou. Holt se jim musí nechat, že dlouhou MD zavedli oni :)

Nejnovější cíle současné politiky zatím záleží na rozumnosti jejích představitelů. Ovšem jak známo, čím dál tím více většina z nich inklinuje k opisování toho, co mají na Západě. Tam je to spíš horší než lepší. Takže, abychom neskončili třeba u belgického vzoru.

(Pracovní tábory jsou jiné téma. Ty existovaly v 50. letech pro politicky nevhodné občany.)

Nuk nuk

lahny, já musím odporovat. Já, bohužel, znám nebo znala jsem několik lidí, kteří byli v komunistických lágrech a věznicích. V jednom případě šlo dokonce o paní židovského původu, kterou komunisté zavřeli sotva se vzpamatovala z Terezína. Takže tvrzení, že byl někdo „jen“ omezován v nějaké činnosti, je dost laciné.

anonym

Nuk nuk
S tím s Vámi souhlasím, ale to bylo určitě v padesátých letech či na začátku šedesátých.Kolik lidí znáte z let 1970–1989?
Přečtěte si pořádně můj příspěvek…píšu tam, že to bylo v padesátých letch.

Nuk nuk

No, jednu mou velmi dobrou známou zavřeli i v době normalizace. Ale dobře, máte pravdu, už to nebyl lágr, ale klasická věznice a bylo to spíše takové krátkodobější asi napostrach někomu, kdo by se chtěl hlásat podobné věci jako ona.

petra15

Nuknuk
co je to „belgický vzor“? Jinak je mi jasné, ze Cesko ve vsem kopíruje Nemecko…Asi je to tou blízkostí…

Nuk nuk

To není oficiální název. Já jen že v Belgii (a nejen tam) prostě žádnou mateřkou nebo rodičovskou nemají.

petra15

jinak tou otázkou jsem myslela hlavne na manazerky a akademicky…

petra15

práve v Nemecku ted mají „celodenní skolu“…jak se to asi „líbí“ tem detem?–a tam jde o podporu „krkavcích matek“, aby mohly pracovat…

Nuk nuk

Nerada bych nazývala manažerky automaticky „krkavčími matkami“, ale chápu – mě jde také trochu proti srsti, když vidím, že za každou cenu chtějí děti, ale pak od nich utečou tak rychle jak to jde. NIcméně nutno dodat, že takovou matku ve svém okolí neznám. Většina žen si nechává 3 letou nebo 4 letou formu. Dokonce znám i lékařku (ta tedy musela po těch 2 letech alespoň občas do práce, ale ne ze své vlastní vůle.

petra15

lahny
dekuji za dobrý príspevek – chápu…, a snad neprijde jeste tretí taková odpoved…Ale, co bys prosímte doporucil, nebot ty vís, o cem mluvís…

anonym

Co bych doporučil?Aby i dělník měl takový plat, aby manželka mohla být doma s dětmi, popř.matkám byl mateřský příspěvek vyplácen až do 3 let dítěte.
Na každé dítě zavést odpis z hypotéky (za komunistů odpuštěno na 1.dítě 2000 a na každé další dítě 4000 z novoman­želské půjčky).A opět zavést aby ženy šly do důchodu podle počtu vychovaných dětí (za komunistů to bylo normální, dnes chtějí srovnat odchod do důchodu stejně jako muži).Více preferovat manželství (nějaké výhody, třeba od státu finanční) než preferovat žití na psí knížku nebo svobodné matky (jenže to je také utopií).
Ale hlavně, aby lidi nebyli tak závislí na tom co MUSÍM MÍT , ale raději se bez zbytných věcí dokázali obejít (nejnovější elektroniku, auta atd), jenže toto není možné, protože v dnešní době každý kouká, aby měl všechno nej…

petra15

dekuji ze velmi pekný príspevek !
no konecne ! ---- pekné návrhy !!!
To „musím mít“ platí ale jen pro urcité povahy(jsou snad i v prevaze…), ale tedy, jak ríkás – manzelství (s detmi) by melo mít financne tolik, aby nemuseli naríkat…tedy jako ve Svédsku, apod., – tedy jako ve vyspelých zemích…

petra15

abych to jeste doplnila :
tvuj prispevek je vyjímecne dobrý predevsím v tom, ze by zeny nemusely z fin. duvodu do práce – ze by to slo z jednoho platu – a toho názoru jsem taky–tam by potom bylo ale zapotrebí, aby se spolecensky „nekoukalo“ na zeny v domácnosti spatne, jak to zacíná být ted na Západe vlivem"zchudnu­tí"ekonomiky a spolecnosti. Zeme západne od Cech se snazí nahnat zeny do práce, a vydávají na takovéto kampane dost penez…

petra15

Drap
né jak to bylo(to byl jen kontext), ale : co byste doporucili ?