Avatar uživatele
Registrovaný

Co by se stalo kdyby se v uzavřené skleněné baňce, kde by byla polovina vody a polovina vzduchu vysál vzduch?

Až na hranici vákua a ihned by se pevně uzavřela? Voda by začala vařit při pokojové teplotě, pára by se srazila a tak by se to opakovalo donekonečna, nebo by se zvýšil z ničeho tlak a vaření by ustalo ?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

zaujímavá otázka.

ale chýbajú základné vstupné údaje pokusu, medzi ktoré patrí i teplota.

predpokladajme, že sa bude jednať o izbovú teplotu (z fyzikálneho hľadiska by bola zaujímavá nejaká hraničná teplota - trojný bod, absolútna nula a pod,.):

voda začne variť (predpokladajme skokové znížene tlaku, z nejakého izbového na obsolútny tlak 0): bude sa variť nie iba na povrchu, ale "celá". tento proces (var, zmena skupenstva) bude trvať dovtedy, kým nenastane rovnováha prostredí - tekutej vody a pár nad ňou (nasýtené pary).

a tam práve hraje roľu teplota prostredia (iná by to bola na povrchu slnka, iná na povrchu mesiaca) podľa stavovej rovnice t [°C] = 71,6 + 28 . (p / 105 [Pa]) (kde t je teplota varu) - práve od teploty záleží na tom, koľko tej vody sa odparí a vytvorí "atmosféru"-vzduch, koľko tej vody ostane tekutej a koľko plynnej (para, atmosféra z h2o).

treba si uvedomiť, že zdrojom vnímaného stavu látky (tekutina, plyn, tuhá látka) u látok nie je tlak, ale teplota - od nej závisí, v akom stave je látka, a nie od tlaku [je to blbo formulovaná veta, ale snáď pochopiteľná].
Doplňuji:
zhrniem:

tlak je opominuteľný, relatívny (proste nezaujímavý).

pri 0°K sú všetky látky tuhé (studená plazma)
pri nad 6.000.000°K sú všetký látky v skupenstve nazvanom plazma (tu pomôže iba gúgl).

a to všetko bez ohľadu na tlak.


Avatar uživatele
Bronzový

Bod varu kapaliny závisí na tlaku, při nižším tlaku vře kapalina při nižší teplotě. Patrně by se podařilo získat ze dvou fází - kapalná voda a plynná - vzduch a vodní pára, získat jednu plynnou fázi. Zde by bylo těžké rozlišit vodu a vzduch, takže co by se vlastně odsávalo? Dále existují děje popisující chování plynů při změnách stavových veličin, jako je teplota, tlak a objem. V tomto případě zůstává objem konstantní, snížením tlaku dochází ke snížení teploty Záleží na počátečních podmínkách.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

z globálneho hľadiska je rozdiel tlakov jednej atmosféry absolútne nezaujímavý, i keď chápem, že z pohľadu živej hmoty je malá zmena tlaku zmena s fatálnymi dôsledkami.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2952
Zlatý quentos 1380
Zlatý mosoj 1344
Zlatý Drap 1050
Zlatý gecco 689
Zlatý led 647
Zlatý Kepler 638
Zlatý hanulka11 627
Zlatý marci1 599
Zlatý Lamalam 575

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.