Lgee

Co by se stalo?

Pokud by nějaký stát měl ve své ústavě to že na jeho území žádné mezinárodní právo neplatí a nemá na jeho území žádné účinky tak by to tak bylo ?

Odpovědi
Wilson CZ

Všechno se točí kolem toho, kdo má větší moc. Třeba KLDR je sice malá země, ale nikdo do ní nechce rýpat, protože má na ostatní páku (atomovky), takže si může dělat na své půdě cokoliv.

Dochy

Mno víš… jak bych to… Točíš se v kruhu a nejsi ochoten přijmout základní myšlenku. Kdysi jsem od mladého řidiče slyšel „bílá čára není zeď“. Takže jo. Většinou když přejedeš bílou čáru se nic nestane. Velice často přejetí bílé čáry pomůže zabránit nehodě. Ale občas za přejetí bílé čáry zaplatíš pokutu (v některých případech, ono za jistých situací se přes tu čáru i legálně může) a čas od času přejetí bílé čáry stojí někoho krk.

Mezinárodní právo platí tam kde je to dohodnuto a kde to nespadá pod pravomoce konkrétního státu (např. na moři), tam kde mezinárodní právo včlenili do svých zákonů a dalších předpisů (třeba v některých případech i u nás), tam kde to dodržovat chtějí a tam kde to někdo dokáže a chce prosadit silou.

Pokud si někdo dá do ústavy že u něj žádné mezinárodní právo neplatí a jeho zákony budou s mezinárodním právem v rozporu, tak pak záleží jak silně je ochoten a schopen si své právo bránit a jak silně a komu tím šlape na kuří oko.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

A Čína to samé Rusko taky. Ono pokud nepřistoupí stát k žádné mezinárodní dohodě, tak si na svém území může dělat prakticky co chce, pokud neohrožuje ekonomicky nebo vojensky ostatní.