zvonisek

Co by se stalo, kdyby vybuchl Temelín? Pokud by nastala obdobná situace jako 26.4.1986 v Čer­nobylu?

Koho by to nejvíce ohrozilo a kdo by to pocítil? Přežili bychom to?

Nejlepší odpověď
EKSOT123

Chumelí se chumelí, padá snížek bílý, Temelín se temelí, Rakušáci šílí.

Další odpovědi
Edison

To jde o to, co by bouchlo a jak… Něco jinýho by bylo, kdyby bouchla trafa, něco jinýho alťáky, něco jinýho sekundární okruh, něco jinýho primární okruh, něco jinýho něco z pomocných technologií, i reaktor by teoreticky mohl bouchnout několika růlznými způsoby. A od toho by se odvíjely škody a vlivy…

mosoj

Ty co v Temelíně pracují.

ivzez

Zvonísku,

opakováním otázky porušuješ pravidla. Jestli jsi chtěla původní otázku rozvést, měla jsi pokračovat v ní. Odpovědi už tam máš.

Kryšpín

Pokud by byla stejná příčina jako v Černobylu, tak by novináři měli žně a ministerstvo pravdy. Kdo by to pocítil Češi a Rakušáci.

JájsemRaibek

Zde si zadáš místo, velikost výbuchu a zobrazí se ti uzemí, které by bylo zamořeno.
https://nucle­arsecrecy.com/nu­kemap/
Já jsem zadal jak se dává všude za příklad velikost Hirošimské bomby a dle mého názoru by to tak hrozné nebylo.

Edison

JáJsemRaibek: Podstatný rozdíl je ovšem v typu výbuchu… jak píšu ve své odpovědi. Mnohem nebezpečnější svými důsledky je „špinavá“ bomba. Neproběhne jaderný výbuch, ale dojde k tomu, že se radioaktivní matgeriál roznese do obrovské oblasti a hlavně… má neskutečně dlouhý poločas rozpadu. To znamená, že ionizující záření dlouhodobě působí mj. na DNA živých organismů a co je horší, izotopy prvků se dostávají dlouhou dobu přímo do organismů. Tzn. že intenzita je sice nízká, ale expozice extrémě vysoká (expozice = intenzita x čas).

Dochy

Souhlas. V reaktoru Temelína by mělo být kolem 60t uranu. Na Hirošimu padla bomba s cca 60kg uranu. V Temelínu je spousta dalšího materiálu dlouhodobě v aktivní zóně a tedy s velkou pravděpodobností silně sekundárně radioaktivního. Z tohohle pohledu by byl nejaderný výbuch atomové elektrárny (pokud zničí aktivní zónu) podstatně horší než jaderný výbuch zbraně.